Bruksizmi olan hastalarda implant üstü sabit protezler için farklı oklüzyon tiplerinin implant başarısına etkisinin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Assessment of the effect of different occlusal concepts for implant-supported fixed prostheses by Final Elements Analysis method on implant success in patients with bruxism
  1. Tez No: 247509
  2. Yazar: EVRİM GÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bruksizm, toplumda yüksek sıklıkta rastlanılan bir parafonksiyonel alışkanlıktır. Bu parafonksiyonel alışkanlığın implantlar ve üst yapılarında aşırı yüklemeye sebep olabileceği düşünülse de implant kayıplarıyla olan ilişkisi günümüzde hala kesinlik kazanmış değildir ve bruksizmin dental implant kullanımı için kesin bir kontrendikasyon olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bu parafonksiyonel alışkanlığa sahip bireyler için implantlara gelen yükleri azaltmayı hedefleyen pek çok önlem alınabilmektedir. Ancak bruksizme sahip bireylerde pek çok parametreye bağlı olan implant stabilitesine oklüzyonun etkisini kapsamlı olarak inceleyen çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bruksizm sırasında oluşacak kuvvetlerin dinamik olarak simüle edilmesiyle bu kuvvetlerin kemik, implant ve üstyapıları üzerindeki etkisinin iki farklı oklüzyon tipini (kanin koruyuculuğu ve grup fonksiyonu) temel alarak; implant uzunluğu, implant çapı, implant sayısı, implant üstü protezde kullanılan malzeme ve kantilever varlığı parametreleri çerçevesinde incelenmesidir.Analizler sonlu elemanlar gerilme analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Ana model olarak 3 implant destekli 5 üyeli implant üstü köprü restorasyonu, kemik, implant ve üst yapılar ile simüle edilmiş; diğer analizler için ana modelde ilgili parametreler değiştirilmiştir. Her bir modele kanin koruyuculu ve grup fonksiyonu oklüzyonları ayrı ayrı uygulanmış, böylece toplam 12 analiz yapılmıştır.Analizler sonucunda en yüksek gerilme değerleri grup fonksiyonu oklüzyonunun verildiği durumlarda elde edilmiştir. Gerilmeleri azaltmada en etkili değişken implant çapının arttırılması olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bruxism is a parafunctional habit with a high prevalence in society. Although it is known to be a potential overload factor for implants and their superstructures, its causative effect on implant loss is still unclear, and, there is no proof of that bruxism is a definitely contraindication for implant treatment. There are many prevention options to reduce the stress around implants in bruxers. Yet there are not enough researches investigating the effect of occlusion on implant stability in bruxers, which depends on many parameters. The aim of this study is to evaluate the effects of bruxing forces on implants dynamically under 2 different types of occlusion (Group function and mutually protected occlusion[canine guidance]) with the following parameters: Implant length, implant diameter, implant number, occlusal material, and existence of cantilever.The analyses were performed by Finite Element Analysis method. A main model consisting of a 5-unit-FPD (Fixed Partial Denture) supported by 3 implants was simulated with bone, implants, and superstructures. The main model was modified for each analysis according to the related parameter. All models were simulated under 2 occlusion schemes. There were 12 analyses performed in total.Maximum stresses were found in the group function occlusion. Implant diameter was found to be the most effective parameter for reducing the stress.