SLA ve SLActive titanyum implantların neonatal sıçan kalvaryal osteoblast hücreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the influences of SLA and SLActive titanium implants in neonatal rat calvarial osteoblast-like cells
  1. Tez No: 247522
  2. Yazar: ABDULLAH SELHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AYBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, SLA ve SLActive titanyum implant yüzeyleri üzerinde kültüre edilen neonatal sıçan kalvaryal osteoblast hücrelerinin davranışlarını değerlendirmektir.Kumlanmış ve asitlenmiş (SLA) (Straumann, Basel, Switzerland) ve SLA yüzey ile benzer pürüzlülüğe sahip, SLA'in kimyasal modifikasyonu olan, yüksek ıslanabilirlik/hidrofilikliğe sahip (SLActive) (Straumann, Basel, Switzerland) yüzey kullanılmıştır. Kontrol grubu olarak machine surface titanyum (Straumann, Basel, Switzerland) kullanılmıştır. Titanyum yüzeylerin hücre sayısı, hücre proliferasyonu ve hücre morfolojisi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Hücreler titanyum diskler üzerinde 24 ve 72 saat kültüre edilmiştir. Hücre sayısı hemositometre ile saptanmıştır. Hücre proliferasyon oranları bromodeoxyuridine (BrdU) immunohistokimyasal teknik ile değerlendirilmiş ve hücre morfolojileri scanning electron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir.En yüksek hücre sayısı 72. saatte SLActive yüzeyde bulunmuştur. SLActive ile kontrol grubu arasında 24 saat sonunda anlamlı bir fark olmasına rağmen, 72 saat sonunda gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hücre proliferasyon oranları 24 ve 72 saat sonunda SLA ve SLActive'de benzer seviyelerde olmasına karşın, en yüksek proliferasyon oranı 72. saatte kontrol grubunda bulunmuştur. Scanning elektron mikroskobu bulguları, gruplar arasında morfolojik farklılık olmadığını göstermiştir.Sonuç olarak; implant yüzey özellikleri, implantların üretim tekniklerine bağlı olarak osteoblast hücrelerinin biyolojik cevabını değiştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study was to evaluate the behavior of neonatal rat calvarial osteoblast-like cells cultured on SLA and SLActive titanium implant surfaces.Sand-blasted and acid-etched (SLA) (Straumann, Basel, Switzerland) and SLA surfaces of the same roughness that was chemically modified to have high wettability/hydrophilicity (SLActive) (Straumann, Basel, Switzerland) were used. Machine surface titanyum (Straumann, Basel, Switzerland) was used as control. The effect of titanium surfaces on cell numbers, cell proliferation and cell morphologies have been examinated. Cells were cultured on titanium discs for 24 hours and 72 hours. Cell numbers were counted by hemocytometer. Cell proliferation rates were assessed by bromodeoxyuridine (BrdU) immunohistochemical technique. Cell morphologies were examinated by scanning electron microscopy (SEM).The number of cells was found to be the highest in the SLActive group on the 72nd hour. There were significant differences between the SLActive and control group at the end of 24 hours, even though there were no significant differences between the groups at the end of 72 hours. Cell proliferation rate were found to be same levels in the SLA and SLActive at the end of 24 hours and 72 hours, but however cell proliferation rate was found to be highest in the control group on the 72nd hour. Scanning electron microscopy views showed that there were no morphological differences between the groups.As a result; implant surface characteristics may modulate the biological response of osteoblast-like cells depending on the manufacturing techniques.