Akut gastroenteritli çocuklarda Human Bocavirus DNA'sının araştırılması
Investigation of Human Bocavirus DNA in children with acute gastroenteritis
- Tez No: 247526
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akut gastroenteritler, çocuklarda alt solunum yolu infeksiyonlarından sonra en sık morbidite ve mortalite nedenidir. Beş yaşın altındaki çocuklarda dünyada her yıl bir milyar çocuk ishale yakalanmakta ve yaklaşık altı milyon çocuk ishal nedeni ile kaybedilmektedir.Gastroenterit etkenlerinin bilinmesi, doğru tanı ve etkin tedavi fırsatı sağlamasının yanı sıra antimikrobiyal tedavi gereken durumlarda antibiyotik seçimi için de yol gösterici olmaktadır.İlk kez 2005 yılında İsveç'te alt solunum yolu infeksiyonu gözlenen çocukların klinik örneklerinden izole edilen Human Bocavirus (HBoV); Parvoviridae ailesine bağlı Parvovirinae alt ailesinin içerisinde bulunan, tek sarmallı lineer bir DNA genomu içeren zarfsız bir virustur. Önceleri HBoV'nin insan hastalıklarındaki rolünün tam olarak bilinmemesine rağmen bu konuda yapılan çalışmalar, bu virusun özellikle 5 yaşın altındaki çocukların akut alt solunum yolu infeksiyonlarında etken olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmalar HBoV'nin İsveç'ten sonra sırasıyla Avusturalya, Japonya, Kanada, Fransa, Amerika'dan bildirilmesinin ardından Türkiye'de de rastlanabildiğini göstermektedir.HBoV'un taksonomik olarak ilişkilendirildiği Bocavirus cinsinde yer alan Bovine parvovirus ile Canine minute virus'un hayvanlarda gastroenterit yapmaları nedeniyle, solunum yolları dışında gastrointestinal sisteme de etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmamızda, akut gastroenteritli çocuklarda Human Bocavirus DNA'sının araştırılması amaçlandı. 27 Ocak 2009 ? 26 Mayıs 2009 tarihleri arasında yürütülen bu tezin çalışma grubunu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk polikliniği ve Çocuk Acil polikliniğinden, klinik olarak akut gastroenterit tanısı konulan, 59'u (% 58,4) erkek, 42'si (% 41,6) kız olmak üzere toplam 101 çocuk hasta oluşturmuştur.HBoV DNA'sı NP-1 gen bölgesine uygun primer dizilerinin kullanıldığı PCR yöntemi ile araştırılmıştır.İncelenen 101 örnekten 7'si (% 6,9) HBoV pozitif olarak saptanmıştır. HBoV pozitif hastaların yaş ortalaması 1.5 (1?2,5 yaş) olup % 71,4'ü 2 yaş altıdır. 7 pozitif örnekten de 2'sinde (% 28,6) birden fazla virus açısından (HBoV ve Norovirus) pozitiflik elde edilmiş ve eşzamanlı infeksiyon varlığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Following lower tract infections acute gastroenteritis is one of the mast common causes of morbidity and mortality in children. Among children under 5 years of age, 1 billion children contract diarrhea each year and approximately 6 million of them die.The identification of the causative agent of gastroenteritis gives an opportunity for correct diagnosis and effective therapy and may be also helpful during the selection appropriate antimicrobial, if necessary.Human Bocavirus (HBoV) which is a nonenveloped DNA virus with a single stranded lineer DNA genome and isolated for the first time in 2005 from clinical specimens of Swedish children with lower respiratory tract infection belongs to the Parvovirinae subfamily of Parviviridae virus family. Although the exact role of HBoV in human diseases was unknown at the beginning, subsequent studies revealed that HBoV is one the of causative agents of the lower respiratory tract infections, especially in children under 5 years of age. Subsequent studies show that HBoV is present in Sweden, Australia, Japan, Canada, France, USA, Turkey, etc.Since Bovine parvovirus and Canine minute virus are taxonomically related with HBoV which cause gastroenteritis in animals, the role of HBoV in gastroenteritis has been also investigated.In our study, children with acute gastroenteritis Human Bocavirus DNA aimed to research. The study group of this study conducted between January, 27.2009-May, 26 2009 consisted of 101 children attending to Ambulatory and Emergency Pediatrics Clinics of Cerrahpaa School of Medicine. 59 (58.4%) of children were male and 42 (41.6%) were female.HBoV DNA was investigated by PCR using primers from NP-1 gene of the virus.Seven out of 101 specimens (6.9%) were found positive. The mean age of the HBoV DNA positive children was 1.5 years (1-1.5years) and 71.4% of them were younger then 2 years. In 2 (28.6%) of 7 positive samples we obtained positive results also for other gastroenteritis viruses (in both Noroviruses) indicating, mixed infections.