Hemodiyaliz ve periton diyaliz tedavisi uygulanan hastalarda Kardeş Kromatid Değişimlerinin (KKD) incelenmesi.
The investigation of Sister Chromatid Exchanges in haemodilysis and peritoneal dialysis patients.
- Tez No: 247535
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kronik böbrek yetersizliğinde, gerek hastalığın patogenezi ile ilgili gerekse uygulanan tedavi yöntemi ile ilgili oksidatif hasarlar görülmektedir. Hemodiyalizde (HD), diyaliz membranları lökositlerin oksidatif metabolizmalarını değiştirmekte ve oksidatif strese neden olmaktadır. Periton diyalizi (PD) uygulanan hastalarda da oksidatif stres ürünlerinin kandaki miktarı artmaktadır. Oksidatif stresten etkilenen hücresel elemanların başında DNA gelmektedir. Kardeş kromatid değişimleri (KKD), DNA replikasyonu sırasında kardeş kromatidlerin karşılıklı yer değiştirmesidir. Oksidatif stresin ve genotoksik ajanların etkisi KKD'nin normal fizyolojik oranını arttırabilmektedir.Çalışmada, HD ve PD uygulanan hastalarda DNA hasar markırı olan KKD'leri tespit edilerek, kronik böbrek yetmezliği ile KKD arasındaki ilişki ve uygulanan iki tedavi yönteminin bu ilişkiye olan etkileri değerlendirildi. Çalışma, HD ve PD uygulanan, 101 hasta ile gerçekleştirildi. Ayrıca hastalardan elde edilecek verilerin normal popülasyon ile karşılaştırılması için 50 kişiden oluşan sağlıklı bir kontrol grubu oluşturuldu. Hasta grubu (50 HD ve 51 PD) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD. Diyaliz Ünitesi kontrolünde tedavi altındaki hastalardan oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
There are oxidative damages stemming from both the disease itself and the treatment method in chronic renal deficiency. Dialyse membranes change the oxidative metabolism of leucocytes during the haemodialysis (HD) and cause the oxidative stress. The amount of oxidative stress products in blood also increase in patients that are treatened by peritoneal dialysis (PD). DNA is one of the most affected cellular elements by oxidative stress. Sister chromatid exchange (SCE) is the process of symmetrical exchanges between sister chromatids during the DNA replication. But the effect of oxidative stress and genotoxic agents may increase the SCE?s normal physiologic ratio. In this study, the possible relationship between the chronical renal disease and the SCE rate and the affect of HD and PD treatment methods to this relationship by determining the SCE rate as DNA damage marker in patients who are in haemodialysis and peritoneal dialysis are evaluated. The study was carried with 101 patients group which are threatened by HD and PD. Additionally to compare the results of the study with the normal population a control group of 50 healthy people group was formed. The patient group (50 HD ve 51 PD) was formed from the patients which are under the control of Dialysis Unit in the Department of Internal Medicine in Cerrahpasa Faculty of Medicine.