Kuyumculuk ve kuaförcülük işkollarında çalışan çocuklarda mesleki astım ve alerjik riskler
Occupational asthma and allergy risks among working children in jewellers and hairdressers
  1. Tez No: 247542
  2. Yazar: FATMA BETÜL YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tanımlayıcı-ilişki arayıcı araştırmanın amacı, Çıraklık Eğitim Merkezlerinin kuyumculuk ve kuaförcülük bölümlerinde eğitim gören ve aynı zamanda çalışan çocuklarda mesleki astım, rinit, dermatit ile ilgili risklerin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir.Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde bulunan Çıraklık Eğitim Merkezleri'nin kuyumculuk ve kuaförcülük bölümlerinde okuyan 582 çocuk oluşturmuştur. Veriler, çocukların tanıtıcı özellikleri veri toplama formu ve Uluslararası Çocukluk Çağı Astım ve Alerji Çalışması veri toplama formu ile toplanmıştır. Veri analizinde, tanımlayıcı analizler, ki kare, students' t ve lojistik regresyon analizi testleri kullanılmıştır.Araştırma grubuna alınan çocukların yaş ortalamalaması 17.2±1.3 yıl olarak bulunmuştur. 18 yaş altında olan çocukların oranı %57,6'dır. Çocukların %82,6'sı erkektir ve % 62'si kuaför olarak çalışmaktadır. Çocukların %67,1'i birinci sınıfta okumaktadırlar. Çalışma kapsamın alınan çocukların %6,8'nin doktor tarafından tanılanmış astım hastalığı olduğu bulunmuştur. Tüm çocuklarda ?son 12 ayda göğüste sıkışma veya nefes darlığı görülme? oranı ise %30 olarak bulunmuştur. Rinit semptomlarının kuyumcu ve kuaför çocuklar arasında görülme sıklığı açısından anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this correlative and descriptive research study was to determine the occupational asthma and allergy risks,specifically in a jewelers and hairdressers environment,amongst children who both work and attend school at the same time.The sample of the study consisted of 582 pupils who were studying and working as jewelers or hairdressers in vocational education schools in Istanbul,Turkey.The data was gathered through a questionnaire which contained some of the socio-demographic properties,working conditions,smoking situation and family properties,awareness about occupational asthma combined with the standard questionnaire of ISAAC.The data was analyzed by employing the descriptive statistics and chi square,student t? and logistic regression analysis.The average age of children were 17.2±1.3. 57,6% children were under the age of 18, 82,6% were male and 62,1% were hairdressers.67,1% of children were freshman.All the children who participated in this study only 6,8% had asthma diagnosed by a doctor.All of the children were asked ?if they had had wheezing or whistling in the chest in the last 12 months?;30% answered yes. There is no significant difference between jewellers and hairdreesser in terms of rhinitis symptoms.However, more children working as jewellers were diagnosed with dermatitis than hairdressers.Being male increases the likelihood of wheezing and whistling in the chest by 1,8 times (%95 CI=1,043-3,109) and this,coupled with using hair dyes further increases this to 0,3 times (%95 CI=0,1340,871).Sometimes thinking about `?the occupational risks bound to the job? ıncrease the risks of sneezing and a runny or blocked nose unrelated to a cold or flu by 3,4 times (%95CI=1,764-6,919) and if a family member has asthma and allergies this increases by 0,5 times (%95CI=0,305-0,889).The risk of developing an itchy rash increases with being male by 2,7 times (%95CI=1,049-7,383).The results of this study show that the children who particpated in this study and both work and attend school,should join a programme of protection from occupational risks.