Ön bölge tek diş implantlarında farklı abutmant materyallerinin estetiğe etkisinin karşılaştırılması
An esthetic comparison of different abutment materials in anterior single-tooth areas
  1. Tez No: 247541
  2. Yazar: ARZU ARZUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde dental implant uygulamaları ,modern diş hekimliğinin bir parçası olmuştur. Tek diş kayıplarının dental implantlar ile tedavisi rutin olarak yapılmaktadır. Ön bölge tek diş implant uygulamalarında, implantların kemik içerisindeki osseointegrasyonu kadar restorasyonun fonksiyonel ve estetik olarak başarısı önemlidir. Tek diş implantlarının estetik başarısındaki önemli parametreler klinik durum, cerrahi yaklaşım, implant ile kuronun bağlantısını sağlayacak abutment ve daimi restorasyon materyalinin seçimi ve dizaynıdır. Çalışmamızda farklı abutment materyallerinin ve farklı daimi restorasyonların estetiğe olan etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda ön bölge tek diş eksikliği olan hastalara 32 tane implant uygulanmıştır. Bu implantların 16 tanesinde seramik abutment ve zirkonyum üst yapı, diğer 16 tanesine ise metal abutment ve metal destekli seramik kuron uygulanmıştır. Ayrıca ITI (Straumann, İsviçre) ve Frialit (Xive®, DENTSPLY Friadent, Mannheim, Germany) isimli iki farklı sistem kullanılmıştır. Yapılan kuronlar fotoğraflanarak, protez uzmanı, periodontolog, cerrahi uzmanı ve düz diş hekimi tarafından skorlanmıştır. Skorlama işlemi daha önceden etkinliği kanıtlanmış olan pembe estetik skala (PES) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda, seramik abutment ve metal abutment kullanılan gruplar arasında estetik olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak yumuşak dokunun rengine bakılarak yapılan değerlendirmede, seramik abutment grubu, metal abutment grubuna göre ileri derecede anlamlı olarak daha estetik sonuçlar vermiştir. Estetik olarak iki implant sistemi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Diş eti kalınlığının 2,5 mm'den yüksek olduğu vakalarda ileri derecede anlamlı olarak estetik sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, seramik abutment ve üst yapı olarak uygulanan zirkonyum, metal abutment ve üst yapı olarak uygulanan metal destekli seramik kuronlara göre diş eti rengindeki değişim sonucunda daha estetik sonuçlar vermektedir. Ancak dişeti kalınlığı 2,5 mm'den fazla ise diş etindeki renkleşmeler her iki abutment materyallerinde de farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Since their invention, dental implants have become an integral part of modern dentistry. Treatment with dental implants for single tooth loss as is done routinely. Bone implants in the restoration of the functional and aesthetic success as much osseointegration is important. Important parameters in the clinical success of single tooth implants aesthetic status are clinical situation, surgical approach, implant abutment and crown?s design. In our study of different permanent restoration and different abutment is intended to compare the effects of aesthetics. In our study, 32 dental implants for sigle tooth loss are used. This is one of 16 ceramic abutment and zirconium implants superstructure, one to the other 16 were applied to the metal abutment and metal-supported ceramic crowns. In addition, ITI (Straumann, Switzerland) and Frialit (Xive ®, Dentsply Friadent, Mannheim, Germany) named two different systems are used. Crowns were scored by denture specialist, periodontolog, surgical specialists and dentists . Scoring process proven to be effective before the pink esthetic scale (PES) was performed using. In our study, ceramic abutment and metal abutment is used as a significant difference between groups found aesthetic. In our study, there is no significant different between ceramic abutments group and metal abutments group aesthetically. However, by looking at the color of the soft tissue evaluation, ceramic abutment group, as compared to the metal abutment highly gave significantly more aesthetic results. Aesthetics as a significant difference between the two implant systems was not found. Gingival thickness is greater than 2.5 mm in cases highly significant results were obtained as a aesthetics. According to these results, ceramic abutments and zirconium superstructures are more esthetic than metal abutments and metal-supported ceramic superstructures. However, more than 2.5 mm thickness of gingival colour there is not any different between abutment materials.