Reanimasyon ünitesinden taburcu olan bireylerin yoğun bakım deneyimleri
The intensive care experiences of individuals discharged from intensive care unit
- Tez No: 247546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma, reanimasyon ünitesinden taburcu olan bireylerin yoğun bakım deneyimlerini saptamak amacıyla kesitsel türde planlandı.Araştırmanın evreni, bir üniversite hastanesinin reanimasyon ünitesinden taburcu olan bireylerden meydana geldi. Araştırmanın örneklemini ise araştırma kriterlerini taşıyan ve araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirildikten sonra izin alınan toplam 120 birey oluşturdu.Verilerin toplanmasında, Hasta Birey Bilgi Formu, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi Formu (Acute Physiology And Chronic Healty Evoluation-APACHE II), Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği (YBDÖ) kullanıldı.Verilerin analizinde, medyan, minimum ve maksimum değerler, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelik hesaplamaları, Kolmogorov-Smirnov Uyum İyiliği Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Spearman's rho Korelasyon Tekniği kullanıldı.Elde edilen veriler sonucunda, bireylerin %51.7'sinin (n=62) erkek, yaş ortalamasının 45.95 yıl (SS=13.87) ve %82.5'inin evli olduğu belirlendi. Bireylerin %70.0'inin (n=84) yoğun bakım ünitesine planlı kabul edildiği, %94.2'sinin (n=113) yoğun bakımda 10 gün ve daha kısa süre kaldığı, %83.3'ünün (n=100) mekanik ventilasyona bağlandığı saptandı. Bireylerin yaş, cinsiyet gibi özelliklerinin yoğun bakım deneyimlerini istatistiksel anlamlılıkla etkilemediği belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was planned as cross-sectional type to examine the intensive care experiences of individuals discharged from intensive care unit.The research population consisted of individuals discharged from intensive care unit, Anesthesiology and Intensive Care Departments of a university hospital. Sample of the research was comprised from 120 individuals.Patient Person Information form, Acute Physiology and Chronic Healthy Evolution II form and Intensive Care Experience Questionnaire was used for data collection.Median, minimum and maximum ranges, arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage calculations, Kolmogorov-Smirnov Goodnesss of Fit Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Spearman?s rho Correlation Technique were used for data analysis.It was found that %51.7 (n=62) of the patients were male with the average age of 45.95 year (SD=13.87) and %82.5 (n=99) of the patients married. It was determined that %70.0 (n=84) of the patients were came in to intensive care unit such as elective case, %94.2 (n=113) of the patients were hospitalized in the intensive care unit for 10 days or less and %83.3 (n=100) of them were mechanically ventilated during their stay in the intensive care unit.