Zr ve Nb'a ait K tabakası floresans tesir kesitlerinin enerji ile değişimininar araştılması
- Tez No: 24757
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada Zr ve Nb'a ait cK ve ov floresans tesir kesitlerinin enerji ile değişimi ikincil uyarıcı metodu kullanılarak incelendi. İkincil uyarıcı olarak, ortalama karakteristik K x-ışını enerjileri 32-48 keV enerji aralığında olan Ba.Ce.Gd ve Ho elementleri seçildi. İkincil uyarıcılardan yayımlanan dört farklı enerjideki karakteristik K x-ışınları ile uyarılan Zr ve Nb numunelerinden yayımlanan karakteristik x-ışınları rezolusyonu 5,9 keV de 190 eV olan Ge(Li) katıhal sayacı ile sayılmış ve ND 66 B puis yükseklik analizöründe kaydedilmiştir. Elde edilen deneysel verilere göre ov ve ö“ floresans tesir kesitlerinde deneysel verilere göre oK ve ö”artan enerji ile genel bir azalma gözlenmiştir. Mevcut sonuçlar teorik verilerden faydalanılarak hesaplanan değerlerle karşılaştırılrmştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, changing of aK ve gk fluorescence cross sections of Zr a (J and Nb with energy was investigated by means of secondary excitation method. Ba, Ce, Gd and Ho elements which have average characteristic K x-ray energies between 32-48 keV were taken as secondary excitors. Characteristic x-rays of Zr and Nb excited by characteristic x-ray of secondary excitors at four different energies were counted by Ge(Li) detector which has a resolution 190 eV at 5,9 keV and ND 66 B puis height analyser. aK ve aK flourescence cross sections decrease generally with increasing energy with respect to experimental results. Our experimental results were compared with values calculated by means of theoretical data.