Sigara içen eğitim fakültesi öğrencilerinin sigara içme davranışının ve bırakma isteğinin belirleyicileri
Determinants of smoking behavior and desire to quit of smoker students in education faculty
  1. Tez No: 247570
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KURÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sigara kullanımı Üniversite öğrencileri arasında son yıllarda artış göstermiştir. Sigara içen üniversite öğrencilerinin sigara içme özelliklerinin daha iyi anlaşılmasının bu topluluğun ihtiyaçlarına özel müdahaleler geliştirilmesini olanaklı kılacaktır.Bu çalışmanın amacı; ZKÜ Ereğli Eğitim Fakültesi öğrencilerinin sigara içme sıklığı, sigara içen öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, sigara içme ve bırakmaya yönelik özelliklerinin saptanması, sigarayı bırakma niyetlerini araştırmaktır.Bu amaçla Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'ndeki 1078 öğrenciden sigara içen öğrencilerin tamamı olan 209 öğrenciye gözlem altında anket uygulanmıştır.Elde edilen verileri değerlendirmede kullanılan istatistiksel testler; SPSS 11.5 programı ile ortalamalar, standart sapmalar hesaplanmış, veriler ki kare, ANOVA ve lojistik regresyon testi yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tobacco use among University students increased substantially in last years. Better understanding of University student smokers is warranted to develop interventions specific to the needs of this population.In this study aimed to investigate of smoking prevalance, sociodemographic and tobacco-use characteristics associated with self-identification as a regular smoker and intentions to quit smoking among Karaelmas University Education Faculty students who smoke cigarettes.In this study, 209 smoker students of total 1078 students were administered a questionary which include sociodemographic and tobacco-use characteristics associated with self-identification and intentions to quit smoking in Karaelmas University Education Faculty by face to face technique.Data were evaluated a statistical pocket program (SPSS). All variables were summarised as mean ± standard deviation. Statistical significance was a signed to p-values of