Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin 3. el sigara dumanı ile ilgili inanışları ve sigara içme davranışları
Beliefs about thirdhand smoke and smoking behaviors of medical students at Kafkas University
- Tez No: 951526
- Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin üçüncü el sigara dumanı ile ilgili inanışları ve sigara içme davranışlarını değerlendirmek, aralarındaki ilişkiyi saptamak ve üçüncü el sigara dumanı ile ilgili farkındalık oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tiptedir ve çalışmanın evreni Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileridir. Toplamda 576 öğrenciden 272 kişi çalışmada yer almıştır. Çalışmada katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, sigara kullanma durumlarını ve 3. el sigara dumanı hakkındaki farkındalıklarını sorgulayan anket formu kullanılmıştır. Katılımcıların 3. el sigara dumanına yönelik farkındalıklarını ölçmek amacıyla 2017'de Haardörfer ve arkadaşları tarafından oluşturulan Beliefs About Third Hand Smoke Scale isimli ölçeğin Yılmaz ve arkadaşları tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği yapılan versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beliefs About Thirdhand Smoke and Smoking Behaviors of Medical Students at Kafkas University Objective: The aim of this study is to evaluate the beliefs about thirdhand smoke and the smoking behaviors of medical students at Kafkas University, to determine the relationship between them, and to raise awareness about thirdhand smoke. Method: The research is cross-sectional, and the study population consists of medical students at Kafkas University. Out of a total of 576 students, 231 participated in the study. A questionnaire was used to query the participants' sociodemographic characteristics, smoking status, and awareness of thirdhand smoke. To measure the participants' awareness of thirdhand smoke, the Turkish version of the“Beliefs About Third Hand Smoke Scale,”developed by Haardörfer et al. in 2017 and validated for reliability by Yılmaz et al., was used.