Sıçan fetuslarında fenitoin, folik asit ve vitamin E'nin kemik gelişimi üzerine etkileri
The effects of phenytoin, folic acıd and vıtamın E on bone development in rat foetuses
  1. Tez No: 247575
  2. Yazar: HANDAN SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Fenitoin'in (PHT) sıçan embriyonal gelişim sürecinde oluşturduğu iskelet sistemi malformasyonlarını önlemede Folik asit (FA) ile Vitamin E (Vit E)'nin koruyucu rolünün belirlenmesi hedeflenmiştir.Bu amaçla 25 adet erişkin dişi Wistar-albino türü sıçan kullanıldı. 3 dişi ve 1 erkek sıçan aynı kafese konuldu. Gebe olan sıçanlar tespit edildi. Sıçanlar birinci grup kontrol, ikinci grup PHT, üçüncü grup PHT+FA ve dördüncü grup PHT+Vit E olarak dört gruba ayrıldı. Gebe sıçanlara gebeliklerinin 8., 9. ve 10. günlerinde kontrol grubuna 0.3 ml serum fizyolojik (intraperitoenal), ikinci gruba 25 mg/kg dozunda fenitoin (intraperitoneal) verildi. Üçüncü gruptaki dişi sıçanların içme suyuna gebeliğin ilk gününden itibaren her gün 400 µg/kg folik asit katıldı. Ayrıca bu gruptaki gebe sıçanlara gebeliğin 8., 9., ve 10. günlerinde, 25 mg/kg dozunda fenitoin (intraperitoenal) enjekte edildi. Dördüncü gruptaki gebe sıçanlara gebeliğin 8., 9., ve 10. günlerinde 25 mg/kg dozunda fenitoin (intraperitoenal) verildi. Ayrıca bu gruptaki gebe sıçanlara PHT enjeksiyonundan 1 saat önce Vitamin E (?-Tocopherol) zeytinyağında çözeltilerek 250 mg/kg dozunda gastrik intübasyonla verildi. Tüm gruplarda gebeliklerinin 20. gününde sezeryanla fetuslar alındı. Elde edilen fetusların boyları ve ağırlıkları tespit edildi. İskelet sistemi gelişimi ikili iskelet boyama yöntemi ile incelendi.PHT uygulamasından sonra fetusların kafatası kemiklerinde belirgin bir kemikleşme geriliği, son iki kaburgada şekil bozuklukları (dalgalanma) ve özellikle son altı kaburgadan sonraki interkostal aralıklarda geniş açılanmalar, ön ayak kemik ve kıkırdak gelişiminde gerilikler izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether Phenytoin (PHT) forms skeletal malformations during rat embryonic development and determine the role of preventing these malformations with folic acid (FA) and vitamin E (Vit E).For this matter, 25 number of adult pregnant female Wistar Albino rats were used. 3 female and 1 male rats be placed the same in the cage. Pregnant rats were determined. These rats were divided into four groups. The first group control, the second group was PHT, the third group was PHT+FA and the forth group was PHT+Vit E as divided fouth groups. Pregnant rats, on days of gestations 8.,9. and 10., control group 0.3ml distilled water (intraperitoneal) were administrated, the second group was administrated 25mg/kg phenytoin (intraperitoneal). Female rats in the third group, in the water at the gestations every day, were administrated 400µg/kg folic acid. Besides in this group pregnant rats on days 8.,9. and 10. of gestations were given 25mg/kg phenytoin (intraperitoneal). Pregnants rats in the forth group on days 8.,9. and 10. of gestations were administrated 25mg/kg phenytoin (intraperitoneal). Besides in this group pregnant rats were administration 1 hour before of PHT injection vitamin E (?-Tocopherol) dissolved in the olive oil 250mg/kg with the gartric intübasyon. On the twentyth day of the gestation, cesarean was performed to all groups. The foetuses which had been taken were examined for size, weight. Skeletal system development was examined with double skeleton staining method.After administration of PHT; the evident retardion of ossification at cranium bones, the andulation at last two ribs and especially wide andulation after than at last six ribs in the intercostal interval, the andulation to were observed of the front foot bone and cartilage development.