Üniversite öğrencilerinde vücut yağ yüzdesinin beden kitle indeksi ve biyoelektrik impedans analizi ile değerlendirilmesi
The evaluating of body fat percentage by using body mass index and bioelectrical impedance analysis in university students
- Tez No: 247576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde vücut yağ yüzdesinin beden kitle indeksi ve biyoelektrik impedans analizi ile değerlendirilmesi amaçlandı.Erciyes Üniversitesi'nde öğrenim gören yaşları 22,21±1,80 olan (n=405) erkek ve yaşları 21,07±1,26 olan (n=282) bayan öğrencinin; boy, kilo, beden kitle indeksi, biyoelektrik impedans analiz cihazıyla; vücut yağ yüzdesi, toplam vücut suyu, yağ kitlesi, yağsız vücut kitlesi ve bazal metabolizma hızı ölçümleri, skinfold kaliper ile deri kıvrımı kalınlıkları ölçümü, çevre ölçümleri, çap ölçümleri, somatotip belirlenmesi için gerekli olan ölçümler, bel-kalça oranları, kan basınçları, nabız, oksijen saturasyonu ölçümleri alındı. Veriler toplandıktan sonra tüm değerler cinsiyetlere ve öğrenim gördükleri yüksekokul - fakültelere göre birbirleriyle karşılaştırıldı. Öğrenciler arasındaki farklılıkları tespit etmek için tek yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, aim is to evoluate body fat percentage by body mass index and bioelectric impedence analyses in university students.Measurement of hight, weight, body mass index by using normal measurment devices, body fat percentage, total body water, fat mass, fat-free body index and basal metabolic rate by using bioelectric impedence analyses device and skin curve thickness, diameter measurement, surrounding measurment, the measurement of needed parameters for somatotype determination, waist/hip ratios, blood pressure, pulse and oxygen saturation by using skinfold caliper done in Erciyes University students who are 22,21±1,80 (n=405) and 21,07±1,26 (n=282) years old male and female, respectively. Obtined results were evaluated and compared with each other according to their educational states. To determine differences between students, one-way variance analysis used.