Vajinal histerektomi yapılan hastaların uzun dönemde pelvik organ prolapsus semptomları ve muayene bulgularının karşılatırılması
The incidence of cuff prolapse in patients undergoing vaginal HYS-terectomy and to compare the pre- and post-hysterectomy prolapse-related symptoms and pelvic examination findings.
  1. Tez No: 535839
  2. Yazar: LÜTFİYE YEŞİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADIMAN KIYKAÇ ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Vajinal histerektomi yapılan hastalarda gelişen kaf prolapsusu oranının belir-lenmesi ve vajinal histerektomi öncesi ve sonrasında varolan pelvik organ prolapsusu (POP) semptomları ve muayene bulgularının karşılaştırılması Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı tipte retrospektif ve epidemiyolojik gözlemsel bir ça-lışma olarak tasarlanan bu araştırmaya; 01.01.2010 – 01.01.2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji Kliniği'nde benign jinekolojik endikasyonlarla vajinal histerek-tomi yapılan hastalar dahil edildi. Hasta veri sisteminde 36 ay üstü takip muayenesi olmayan hastalar takip muayenesine çağırıldı. Preoperatif-postoperatif klinik bilgileri tam olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bilgiler oluşturulan hasta formlarına kayde-dildi. Bulgular: Çalışmaya 95 hasta dahil edildi. Operasyondan sonra geçen ortalama süre 63.4 ± 20.4 (36-101) ay idi. Postoperatif prolapsus (evre ≥2) oranları sırası ile kaf pro-lapsusu için %11.5 (11/95), ön kompartman prolapsusu için %40 (38/95), arka kom-partman prolapsusu için %17.9 (17/95), enterosel için %5.3 (5/95) olarak tespit edildi. De novo ön kompartman ve arka kompartman prolapsusu ise %5.2 ve %3.1 saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the incidence of cuff prolapse in patients undergoing vaginal hys-terectomy and to compare the pre- and post-hysterectomy prolapse-related symptoms and pelvic examination findings. MATERIALS AND METHODS: A retrospective and epidemiological observational study was designed. Patients, who underwent vaginal hysterectomy with benign gyne-cological indications between 01.01.2010 and 01.01.2016 in University of Health Sci-ences Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Training and Research Hospital, were included. Data were retrieved from patients who had complete pre and post clinical information and no follow-up examination beyond 36 months. RESULTS: Among 95 women attending long-term evaluation, the mean follow-up time was 63.4±20.4 (36-101). Postoperative prolapse (stage ≥2) was noted 11.5% (11/95), anterior compartment prolapse 40% (38/95), posterior compartment prolapse 17.9% (17/95), enterocele 5.3% (5/95) respectively. The de novo anterior compart-ment and posterior compartaman prolapse were observed 5.2% and 3.1%.