Sağlıklı term yenidoğanlarda yaşamın ilk dakikalarındaki kalp hızı ve oksijen saturasyon persantilleri
Percentiles of oxygen saturation and heart rates in healthy term newborns immediately after birth
  1. Tez No: 247664
  2. Yazar: EMEL ALTUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÖZEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sağlıklı term yenidoğanlarda oksijen saturasyonu (SpO2), doğumdan sonrakiilk dakikalarda fizyolojik olarak düşük seyredebilir. Bu çalışmada, komplikasyonsuzvaginal ve sezaryen doğumlardan doğan sağlıklı term bebeklerde, yaşamın ilkdakikalarındaki nabız oksimetre ile ölçülen preduktal SpO2 ve kalp tepe atımı(KTA)'nın normal persantil eğrilerinin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca, oksijensaturasyonunun yükselmesinde gecikme yaratan faktörler incelendi. Oksijensaturasyonunun postnatal normal kabul edilen düzeylere yükselmesindeki gecikmenin,solunum sıkıntısı geliştirecek bebekleri öngörmedeki etkinliği araştırıldı.Yöntem: Klinik olarak iyi doğan, solunumu yeterli 200 bebek çalışmaya alındı.Bebeklerin göbeği bağlandıktan sonra en kısa sürede (%90 olması erkeklere göre 1.3 kat, SpO2>%95 olması ise 1.5 katdaha fazla zaman aldı. Gestasyon haftası, doğum ağırlığı, anne yaşı ve gebeliksayısının SpO2>%90 veya 95'in üzerine çıkması için geçen süreyi etkilemediğigörüldü.4Ortanca KTA değeri, 2. dakikadan 10. dakikaya doğru vaginal grupta 162 (80-212)/dk'dan 156 (118-197)/dk'ya, sezaryen grubunda 158 (85-227)/dk'dan 154 (117-185)/dk'ya düştü. Vaginal ve sezaryen grupları arasında 2., 3., 7. ve 8.
Özet (Çeviri)
Objective: Neonates are oxygen desaturated in the first minutes of life and SpO2 riseswithin several minutes to adult rates. We aimed to establish the reference values ofpreductal oxygen saturation (SpO2) and heart rate (HR) by pulse oxymetry in healthyinfants immediately after uncomplicated vaginal and cesarean deliveries. Additionally,we also evaluated the factors that might contribute to delayed increase in SpO2, andthe usefulness of SpO2 to predict developing respiratory distress.Methods: A total of 200 healthy term neonates with regular respiratory pattern wereevaluated immediately after birth. A pulse oxymeter probe was placed on the righthand and then SpO2 and HR recordings were made continuously during the first 10minutes (min) of life or until reaching adult SpO2 levels. Infants who received oxygenor were resuscitated and those who developed respiratory distress were excluded.Results: The data of 150 newborns delivered vaginally and 50 newborns by c-sectionwere analyzed. In the first minutes of life, optimal SpO2 readings were achieved in92% of the cases. The SpO2 values in the first min ranged from 65% (10th p) to 85%(95th p) in vaginal deliveries and from 62% (10th) to 82% (95th) in cesarean deliveries.The median SpO2 values were increased to 92% and 78% at the fifth min, and 98%and 96% at the tenth min in vaginal and cesarean deliveries, respectively. SpO2 wassignificantly lower in the cesarean group compared to the vaginal group at any timeafter the first min of life (p90% and 95%in infants born by cesarean delivery was three times longer than infants born byvaginal delivery. In girls compared to boys, it took 1.3 times longer to reach aSpO2>90% and 1.5 times longer to reach a SpO2>95%. Gestational age, birthweight,maternal age and gravidity did not affect the time to exceed SpO2 of 90 or 95%.6The median HR fell from 162 and 158 beats per min (bpm) at the second min to 156and 154 bpm at the tenth min in vaginal and cesarean deliveries, respectively. Therewere significant differences in heart rates at the second, third, seventh and eighthminutes of life between vaginal and cesarean deliveries (p90% and 95% in infants born bycesarean delivery was three times longer than infants born by vaginal delivery.