Koroner arter revaskülarizasyonu uygulanan hastalarda syntax skorlama sisteminin erken dönem sonlanım noktalarını belirlemedeki rolü
Early period prognostic value of the synthax score in patient undgoing coronary revascularization
  1. Tez No: 247680
  2. Yazar: AHMET OYTUN BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. OĞUZ CAYMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ: Anjiyografik olarak lezyon sayısı, fonksiyonel önemi ve lezyonun yerleşimi gibi özellikler kullanılarak hazırlanan Syntax skorlama sistemi, koroner arter sisteminin değerlendirilmesinde önemli veriler sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, koroner arter revaskülarizasyonu uygulanan hastalarda Syntax skorlama sisteminin prognostik değerinin araştırılmasıdır.YÖNTEM VE GEREÇLER: Koroner anjiyografi endikasyonu konularak revaskularizasyon kararı verilen ve perkutan veya cerrahi revaskülarizasyon uygulanan 116 hasta çalışmaya alındı. Hastalar, Syntax skorlama modeli uygulanarak 2 gruba ayrıldı (Syntax < 30, Syntax ? 30). Syntax skorlama sisteminin hastane içi, ilk 30 gün (erken dönem) ve ilk 6 ayda oluşabilecek, kardiyak istenmeyen olayları öngörme gücü değerlendirildi.BULGULAR : Hastaların risk skorlarına bakıldığında, ortalama Syntax skoru 24.2 ± 12.9, Euroscore 7.1 ± 4.5 ve LogEuroscore 15.2 ± 17.2 olarak saptanmıştır. Çok değişkenli lojistik regresyon analizleri sonrasında; Syntax skoru ? 30 olan olan grupta, hastane içi mortalite (p= 0.004), hastane içi Mİ (p= 0.021), erken dönem tekrar revaskülarizasyon ihtiyacı (p= 0.004), erken dönem refrakter angina (p= 0.007), erken dönem hastane yatışı (p< 0.001), 6 ay sonunda Mİ (p= 0.007), refrakter angina (p= 0.008) ve tekrar hastane yatışı (p< 0.001) anlamlı olarak daha sık gözlenmiştir.TARTIŞMA: Syntax risk belirleme modelinin, hastane içi, erken dönem ve 6 ay sonunda ortaya çıkabilecek istenmeyen kardiyak olayları başarılı bir şekilde öngörebildiği saptanmıştır. Bu şekilde erken dönemde mortalite ve morbiditenin belirlenebilmesi, yüksek riskli hastaların saptanarak oluşabilecek muhtemel komplikasyonlara karşı erken önlem alınabilmesine imkân verecektir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Koroner arter hastalığı, Koroner stent, Koroner arter baypas cerrahisi, Syntax skoru, Euroscore
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The Syntax score, obtained from parameters such as the number, functional significance and location of angiographic lesions, provides crucial data in evaluation of the cardiovascular system. The goal of this study is to investigate the prognostic value of the Syntax score gathered from patients on whom cardiovascular revascularization is practised.MATERIAL AND METHODS: 116 patients, all of whom are decided on resvascularization (either percutaneous or surgical resvascularization) as indicated by cardiovascular angiography, are subjected to this study. Based on the Syntax score, the patients are grouped into two (Syntax < 30, Syntax ? 30). The accuracy of the Syntax score in predicting the adverse cardiac events that occur in hospital, within the first 30 days (early period) and within the first 6 months is evaluated.RESULTS: Interpreted from the risk scores of the patients, it is found that the mean Syntax score is 24.2 ± 12.9, Euroscore is 7.1 ± 4.5 and LogEuroscore is 15.2 ± 17.2. Using the multi-variable logistic regression analysis method to interpret the data obtained from the patients with Syntax ? 30, it is found that in hospital mortality (p= 0.004), in hospital MI (p= 0.021), early revascularization (p= 0.004), early refractory angina (p= 0.007), early rehospitalization (p< 0.001), MI (p= 0.007), refractory angina (p= 0.008) and rehospitalizationı (p< 0.001) at the end of the first 6 months, are more frequently observed than the patients with Syntax < 30.CONCLUSION: It is found that the Syntax risk score can accurately predict adverse cardiac events in hospital, within 30 days and at the end of 6 months. In this manner, the ability to anticipate the early period mortality and morbidity allows measures to be taken in advance for potential complications in high-risk patients.KEYWORDS: Coronary artery disease, Coronary stenting, Coronary artery by-pass surgery, Syntax score, Euroscore