İntervertebral diskin yapısal proteinlerindeki tek nükleotid polimorfizmlerinin lomber disk hernisi ve dejenerasyonuna etkisinin araştırılması
An investigation on the effect of single nucleotide polyöorphism, of intervertebral disc structural proteins on the disc herniation and degenerration
- Tez No: 247681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KONYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve amaç: Lomber bölgede intervertebral disk dejenerasyonu ve diskherniasyonu, önemli işgücü kaybına yol açan yaygın bir sağlık sorunudur. Lomberdisk dejenerasyonu ve herniasyonunun yüksek prealansına rağmen, bu tablolarayol açan genetik faktörler halen tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamız, bupatolojiye yatkınlık oluşturması muhtemel gen bölgelerinde oluşan polimorfizmlerleintervertebral disk dejenerasyonu ve herniasyonu arasındaki ilişkiyi belirlemeyiamaçlar.Materyal-Metod: Çalışma Mart 2008-Ocak 2009 tarihleri arasında MarmaraÜniversitesi Nöroşirürji Anabilim Dalı ve Marmara Üniversitesi Nörolojik BilimlerEnstitüsü'nde eşzamanlı olarak yürütülmüştür. Yaşları 35-45 arasında değişentoplam 100 erkek olgu çalışmaya alınmıştır. Olgular, lomber bölgeye ait şikayetlerve uygulanan cerrahi tedaviler bakımından hiyerarşik olarak 4 gruba ayrılmışlardır.Tüm olgulara ait lomber MR incelemeleri, çift kör yöntemle Pfirrmann lomber diskdejenerasyon skorlamasına göre puanlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Lumbar disc herniation and degeneration is ahealh issue of a large scale. Despite the high prevalence of the situation, thecausative genetic factors are stil not exactly determined. Our study aims toassess the correlation between polymorphisms of certain gene regions andintervertebral disc disease.Materials and Methods: The study was held between March 2008 and January2009 simultaneously at Marmara University Department of Neurosurgery andMarmara University, Institute of Neural Science. Hundred males aged between35 and 45 were recruited. Those cases were divided into four groups inhiararchical order by means of lumbar symptoms and history of lumbar surgery.Magnetic resonance examinations were interpreted in a double-blinded fashionand were scored according to the Pfirrmann grading system for lumbar discdegeneration.