Vitiligo hastalarına yönelik yaşam kalite ölçeği geliştirme çalışması
The development of quality of life scale for vitiligo patrents
  1. Tez No: 247679
  2. Yazar: ASLI ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜCELTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Vitiligo deride beyaz maküller oluşturan bir depigmentasyon hastalığıdır. Dışgörünüşte değişiklik oluşturduğu için bireyin sosyal ilişkilerini, kendine güvenini,psikolojisini ve sonuçta yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Vitiligohastalarının yaşam kalitelerindeki azalmayı ölçebilecek bir ölçek bulunmamaktadır.Genel sağlığa özgü ölçekler ile dermatolojiye özgü ölçekler bu amaç için kullanılsada vitiligo gibi asemptomatik hastalıklar için yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle buçalışmada vitiligo hastalarına yönelik Vitiligo Yaşam Kalite Ölçeği (VYKÖ)geliştirilmesi planlanmıştır.Öncelikle vitiligo hastaları ile derinlemesine görüşülerek, akne gibihastalıklara özgü ölçeklerden yararlanılarak ve uzman görüşü alınarak ölçektaslakları oluşturulmuştur. Kognitif testi ve anlaşılabilirlik testi uygulandıktan sonragüvenilirlik incelemesine geçilmiştir. Öncelikle iç tutarlılık 30 hasta üzerinde, sonrada 183 hastalık grupta, Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir (Cronbachalfa=0,92 ve 0,91).
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a depigmentation disorder characterized by white patches. Since it changes theappearance, it affects one?s social relationships, self esteem and psychology leading to animpariment of quality of life. A disease specific quality of life scale which may reflectthis impairment has not been developed yet. Generic and dermatologic quality of lifescales are being used for this purpose but they seem to be not sensitive enough for anasymptomatic disease like vitiligo. Therefore, the purpose of this study is to develop aquality of life scale specifically designed for vitiligo patients.First of all, the content was derived from in-depth interviews with vitiligo patients,using the disease specific quality of life scales like developed for acne, and by consultingto the specialists. After cognitive test and understandibility testing, the analysis forreliability was performed. The internal consistency of the scale was demonstrated(Cronbach alfa 0,92) with 30 patients and then with 183 patients (Cronbach alfa0,91).