Spondilodiskit tanısında 18F-FDG PET/BT'nin yeri
Role of 18F-FDG PET/CT in the diagnosis of spondylodiscitis
  1. Tez No: 336414
  2. Yazar: BURÇAK YILMAZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İntervertebral disk ve komşu vertebraların enfeksiyonu olan SPD'de, erken tanı zordur. Operasyon sonrası yapısal değişikliklerde, skar ve metalik implant varlığında radyolojik yöntemlerin güvenilirliği azalmaktadır. Nükleer tıpta kullanılan radyofarmasötikler ise SPD tanısında başarılı değildir. Bu çalışmada FDG-PET/BT'nin SPD tanısındaki rolü araştırılmıştır.Eylül 2009 - Şubat 2012 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda SPD şüphesi taşıyan 32 hastaya FDG-PET/BT çalışması yapıldığı retrospektif olarak saptandı. Hastaların 13'ü kadın, 19'u erkek, yaş ortalaması 57,16 (22-84) idi.Hastaların tamamı 6 kesit multidedektör BT entegre edilmiş yüksek rezolüsyonlu PET tarayıcı (Siemens Biograph LSO HI-RES PET/BT, İllinois, ABD) ile incelendi. En az 4 saatlik açlık sonrası 10-23 mCi FDG IV yoldan enjekte edildi. Ortalama 90 dakika sonra PET/BT görüntülemesi yapıldı. 20 hastada şüpheli bölgelere geç çekim alındı. Vertebral kolonda normal komşu kemik iliği aktivitesinden daha yüksek FDG tutulumu saptanan lezyonlar SPD açısından pozitif kabul edildi.Tüm hastaların SPD tanısı konulmuştu. 8 hastada M. tüberkülozis, 5 hastada S. aureus, 4 hastada Brusella, 2 hastada S. epidermidis, 1 hastada E. coli, 1 hastada ise M. tüberkülozis ve S. aureus etken mikroorganizma olarak saptandı. 11 hastanın nonspesifik bakteriyel SPD kabul edildiği görüldü.FDG-PET/BT ile 32 hastada (%100) SPD ile uyumlu sonuçlara ulaşılırken; MRG ile 31 hastada (%96,9) SPD ile uyumlu sonuçlar saptandı. MRG'nin cerrahi implant materyali bulunan 1 hastada yanlış negatif sonuç verdiği görüldü. Erken-geç SUDmaks değerleri arasında ise anlamlı fark olmadığı gösterildi (p>0,05).Neticede, FDG-PET/BT, SPD tanısında başarılı bir yöntemdir; metalik implant varlığı ve skar gibi radyolojik yöntemlerle tanıya ulaşılamayan vakalarda özellikle tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SPD is inflammatory disease of the intervertebral disc and two adjacent vertebrae. Early diagnosis is hardly possible. In the presence of metallic implants, scar tissue and postoperative changes, radiological procedures are less reliable. Specific tracers for infection are not optimal for SPD.Thirty two patients (thirteen female, nineteen male, aged 22-84 years) with suspected SPD referred to our unit for FDG-PET/CT scan between September 2009 and February 2012 were retrospectively analyzed.PET/CT studies were performed with a 6 slice multidetector CT integrated high resolution PET system (Siemens Biograph LSO HI-RES PET-CT). After fasting state, 10-23 mCi FDG was injected intravenously. Images were obtained approximately after ninety minutes. Dual time point imaging was performed in twenty patients. Higher FDG uptake than healthy adjacent bone marrow tissue was defined as positive for SPD.All patients had the final diagnosis of SPD. In 21 patients specific pathogens were isolated (8 M. tuberculosis, 5 S. aureus, 4 Brucella, 2 S. epidermidis, 1 E. coli, 1 M. tuberculosis and S. aureus). No specific pathogens were isolated in 11 patients and accepted as nonspecific bacterial SPD.In all 32 patients (100%), FDG-PET/CT results were compatible with SPD diagnosis. For MRI, 31 patients (96,9%) had true positive results. One patient with metallic implant had false negative result. No statistical difference was found between early and delayed SUVmax results of 20 patients (p>0,05).As a result, FDG-PET/CT, is a successful modality for SPD diagnosis; it would rather be preferred especially in cases with difficulties in radiological procedures.