Kedilerde karşılaşılan humerus kırıkları ve sağaltım sonuçlarının klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of humerus fractures and treatemenet results in cats
  1. Tez No: 247692
  2. Yazar: BURCU KENDİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı, kedilerde karşılaşılan humerus kırıklarının endike olan konservatif veya operatif sağaltım seçeneklerinin aktarılması, sonuçlarının değerlendirilmesi ve yapılacak çalışmalara katkı sağlamanın yanında, bu konuda çalışan klinisyenler için yönlendirici olmasıdır.Bu çalışma Şubat 2008 - Aralık 2009 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne getirilen, klinik ve radyolojik muayeneler sonrasında, humerus kırığı belirlenen değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 23 kedi üzerinde gerçekleştirildi.Çalışmada değerlendirilen 23 olgudaki 25 humerus kırığının; 6'sı proksimalde (metafizer tam olmayan ayırlma), 10'u diyafizde (1'i diyafizer tam olmayan ayrılma, 1'i diyafizer transversal, 8'i diyafizer oblik), 9'u distalde (3'ü supracondyler, 1'i lateral condyler ayrılma, 5'i ?T? ve?Y? kırığı) belirlendi. Bu olgulardan 6 olguda konservatif sağaltım uygulanırken, operatif kırık sağaltımında 15 olguda İM pin, bir olguda çapraz pin, 5 olguda transcondyler pin ve 1 olguda transcondyler lag vida uygulaması geçekleştirildi.Olguların 10, 21, 30 ve 45. günlerinde klinik ve radyografik kontrolleri yapıldı. Bu dönemde 13 olguda fonksiyonel iyileşme, 1 olguda eklem sertliği ve articulatio cubiti'nin ekstensiyon açısında daralma, 1 olguda fonksiyon kaybı, 1 olguda nonunion, 1 olguda radial paralizi saptanırken, 5 olgu izlenemedi. Bir olguda ise, hasta sahibi operasyon önerisini kabul etmedi.Humerus kırıklarının sağaltımında endike olan konservatif veya operatif sağaltım kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Özellikle distal kırıklarda ekleme ilişkin olası komplikasyonların önlenmesinde olguya uygun sağaltım seçeneğinin belirlenmesi, postoperatif bakım ve izleme döneminin önemli olduğu unutulmamalıdır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to quote the conservative and operative treatement choices of humerus fractures, evaluation of treatement results and besides to contribute future research, to guide to the clinicians studying about this topic.This study conducted between February 2008 and December 2009, in Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Orthopaedics and Traumatology Clinics, with assorted race, age and sex 23 cats that diagnosed with clinical radiologic evaluations as humerus fracture.25 humerus fractures in 23 cases evaluated in this study are classified as; 6 proximal(metaphyser incomplate fracture), 10 diaphyser (1 diaphyser incomplate fracture, 1 diaphyser transversal and 8 diaphyser oblique), 9 distal (3 supracondyler, 1 lateral condyler detachment and 5 ?T? and ?Y? fracture). 6 cases were treated by conservative methods, and the rest were treated by operative techniques with 15 IM pinning, one cross pinning, 5 transcondyler pinning and 1 transcondyler lag screw.Clinical and radiological evaluations and surveys were conducted at 10th, 21st, 30th and 45th days for all cases. In this survey period, 13 cases were evaluated as fully functional recovery, 1 case was evaluated as joint disfunction and extention angle narrowing of art. cubiti, 1 case was evaluated as disfunction, 1 case was evaluated as non-union fracture repair, 1 case was evaluated as radial paralysis but 5 cases couldn?t been surveyed due to animal owners. In one cas, the animal owner denied to have the surgery to fix the fracture.Conservative or operative treatement, as an indication for humerus fractures must transact rapidly. It is very important to determine the suitable treatement method, especially to prevent complications related to joint in distal fractures, and also post-operative care and survey is precious as well.