Beta 3 adrenoseptör blokajının ratlarda diabetin yolaçtığı kardiyak komplikasyonlar üzerindeki etkisi
The effect of ß3-adrenoceptor blocking on diabetes-induced cardiac complications
- Tez No: 247697
- Danışmanlar: PROF. DR. V. MELİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kardiyak ß3-adrenoseptörlerin uyarılması, klasik ß1- ve ß2-adrenoseptörlerin tam tersine negatif inotropik etkiye aracılık eder. Buna ek olarak, kardiyak ß3-adrenoseptör ekspresyonunun diabetik ratlarda ve insanlarda kalp yetmezliğinde belirgin olarak arttığı da saptanmıştır. Bu noktadan yola çıkarak, çalışmamızda diabetik ratların ß3-adrenoseptör antagonisti olan SR 59230A ile uzun süreli tedavisinin diabetin yol açtığı kardiyak komplikasyonların önlenmesi açısından yararlı olup olmadığı araştırılmıştır. 7 haftalık diabetik ratlarda kardiyak değişimlerin oluştuğu Millar katater kullanılarak elde edilen in vivo bazal hemodinamik sonuçlarla doğrulanmıştır. Öte yandan, çalışmamızda Langendorff perfüze kalp preparatları kullanılarak ß3-adrenoseptör stimülasyonunun kardiyak performans üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Bir öncelikli ß3-adrenoseptör agonisti olan BRL 37344'ün 10-10- 10-7 M aralığında konsantrasyon-bağımlı negatif inotropi etki oluşturduğu ve bu etkinin selektif ß3-adrenoseptör antagonisti SR 59230A ile ortadan kaldırıldığı belirlenmiştir. BRL 37344'ün sözü edilen etkileri de SR 59230A ile ortadan kaldırılmıştır. Sonuçlarımız BRL 37344'ün kardiyak etkilerinin ß3-adrenoseptörler aracılığıyla oluştuğunu göstermektedir. . Buna ek olarak, 7 haftalık diabetik ratlarda kardiyak ß3-adrenoseptörleri kodlayan mRNA ekspresyonu da artmaktadır. Diabetik ratlara uygulanan in vivo SR 59230A tedavisi ise ne BRL 37344'ün kardiyak kontraktilite üzerindeki etkisini ne de artan mRNA düzeylerini kontrol değerlere geri döndürememiştir. Sonuç olarak diabetin kardiyak kontraktilite üzerinde yol açtığı değişimlerden bazıları SR 59230A tedavisi ile düzeltilebilmesine karşın kardiyak fonksiyon önemli ölçüde iyileştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
Stimulation of cardiac ß3-adrenoceptors mediate negative inotropic effect in contrast to classical ß1- and ß2-adrenoceptors. In addition, cardiac ß3-adrenoceptors are upregulated in experimental diabetes and also in human heart failure. Therefore, in the present study we investigated whether the long-term ß3-adrenoceptor-blocker treatment of diabetic rats would provide benefits in terms of diabetes-induced cardiac complications. Cardiac alterations induced by 7-week-STZ-diabetes were verified by the results of in vivo basal hemodynamics obtained by Millar catheterization. In another set of experiments, on the other hand, the effect of ß3-AR stimulation on cardiac performance was studied by using Langendorff perfused hearts. BRL 37344, a preferential ß3-adrenoceptor agonist, induced a concentration-dependent negative inotropic effect at concentrations ranging from 10-10 to 10-7M in isolated heart from control rats. We also observed that 7-week diabetes significantly increased the mRNA levels encoding cardiac ß3-adrenoceptors. SR 59230A treatment of diabetic rats, did not restore BRL 37344 responses on cardiac contractility to near control values. In conlusion, although some of the changes in cardiac contractility due to the diabetes were corrected by SR 59230A treatment, the cardiac function was not greatly improved.