Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss - walbaum 1792) bazı antibiyotik kalıntılarının saptanması
Determination of some antibiotic residues in rainbow trouts (Oncorhynchus mykiss - Walbaum 1792)
- Tez No: 247707
 - Danışmanlar: PROF. DR. TARIK HALUK ÇELİK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ankara bölgesinde üretim yapan üç ve İzmir bölgesinde üretim yapan üç farklı alabalık çiftliğinden 20'şer adet olmak üzere toplam 120 adet Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss) üç farklı dönemde alınarak, oksitetrasiklin kalıntıları Charm II Test ve enrofloksasin kalıntıları Ridascreen Elisa Test ile kalitatif olarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda oksitetrasiklin kalıntısına rastlanmamıştır.Enrofloksasin kalıntı analizleri sonucunda; 120 numuneden, sadece aynı dönemde aynı çiftlikten alınan 2 numunede test sonucu pozitif bulunmuştur. Enrofloksasin kalıntısı tespit edilen bu 2 numune kalıntı varlığını doğrulamak ve miktar tayini için HPLC ile tekrar analiz edilmiştir. HPLC sonucunda örneklerde saptanan enrofloksasin miktarının maksimum kalıntı limitlerinin altında olduğu tespit edilmiştir.Bulunan sonuçların ?Hayvansal Kökenli Gıdalarda Veteriner İlaçları Maksimum Kalıntı Limitleri Tebliği''nde bildirilen değerlere uygun olduğu görülmüştür. Ulusal kalıntı izleme programlarının daha da etkinleşmesi ve antimikrobiyellerin satış ve kullanımının uzmanlar tarafından denetiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 120 pieces of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss ? Walbaum 1792), that 20 samples apiece taken in three different periods from the 3 different trout farms, production in Ankara region and 3 different farms in İzmir Region, were analyzed for oxytetracyclin residues by Charm II Test and enrofloxacin residues by Ridascreen ELISA Test as qualitative.As a result of analysis, oxytetracyclin residue was not determined, but only in the 2 samples from the same farm in the same period were found positive test results for enrofloxacin. Enrofloxacin remains of this 2 sample were analyzed by HPLC to verify the existence and amount for determination. HPLC detected in samples as a result the amount of enrofloxacin were under the maximum residue limits.Which results is deemed to be suitable for reported values of ?Maximum Residue Limits of Veterinary Drugs in Foods of Animal Origin Communique?. It was concluded that, national residue monitoring programs furtherr effect and the sales and use of antimicrobials were controlled sustainability by the experts.