Romatoid artritli olan ve olmayan bireylerde periodontal durum, klinik ve laboratuvar parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status, clinical and laboratory parameters on subjetcs with and without rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 247728
  2. Yazar: ÖZGÜN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜNHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Romatoloji, Dentistry, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Romatoid Artritli Olan ve Olmayan Bireylerde Periodontal Durum, Klinik ve Laboratuvar Parametrelerin DeğerlendirilmesiSon dönemde yapılan çalışmalar periodontitisin lokal enfeksiyon ve doku yıkımı dışında, çeşitli sistemik sorunların başlama ve ilerleyişinde rol oynadığına dair kanıtlar ortaya koymuştur. Son yıllarda yapılan birçok araştırma ve inceleme periodontal hastalıkla, romatoid artrit arasındaki ilişkiyi ortaya koymuş, veriler romatoid artritli hastaların olmayanlara göre daha fazla periodontal hastalık riski taşıdığını göstermiştir. Romatoid artritte etiyolojinin bilinmemesine karşın, bu iki hastalığın izlediği patolojik yolun benzerliği nedeniyle romatoid artritin, periodontitis gelişiminde risk faktörü olabileceğinden ya da tam tersinden söz edilebilir. Literatürde romatoid artritli bireylerin periodontal sağlık durumlarını inceleyen oldukça az çalışma bulunmaktadır.Bu çalışmanın amacı, romatoid artit hastalığı olan bireylerin periodontal hastalık durumlarını saptamak ve olası ilişkiyi ya da etkileşimi ortaya koyarak her iki hastalık açısından karşılıklı risk faktörü oluşturup oluşturmadığını saptamaya çalışmaktır.Çalışmamıza 110 romatoid artrit hastası ve 110 kontrol grubu olmak üzere toplam 220 birey katılmıştır. Her iki gruba ait bireylerden; plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondalamada kanama (SK), süpürasyon (S) klinik ataşman kaybı (KAK), alveoler kemik kaybı (AKK) değerleri; kan tetkiklerinden de romatoid faktör (RF), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP) ve beyaz kan hücresi sayısı (WBC) değerleri saptanmış, DAS 28 skoru hesaplanıştır.Romatoid artritli grupta 31 kişiye (%28,2), kontrol grubunda ise 25 kişiye (%22,7) periodontitis teşhisi konmuştur. Oral hijyen genel olarak değerlendirildiğinde kontrol grubunda daha iyi olduğu görülmüştür. C reaktif protein romatoid artritli grupta, periodontitisli bireylerde olmayanlara göre daha yüksek değerlerde ve peridontal parametrelerle korele bulunmuştur. CRP, ESR ve DAS 28 değeri cep derinliği, ataşman kaybı ve kemik kaybıyla ilişkili görülmüştür. Eritrosit sedimentasyon hızı, C reaktif protein ve DAS 28 değerleri romatoid artrit grubunda, periodontitisli bireylerde daha yüksek bulunmuştur. Diğer yandan ESR ve CRP değerleri kontrol grubunda gingivitisli ve periodontitisli bireyler arasında farklılık göstermemiştir. Bu nedenle sonuç olarak periodontitis varlığının romatoid artrit şiddeti üzerine etkisinden bahsetmek mümkündür.Otoimmün hastalıklar konağın kendine ait herhangi bir komponentinin antijen olarak algılanıp, ona karşı immün cevap gelişmesiyle oluşur. Bazı bakteriyel ve viral enfeksiyonlar otoimmün hastalığın tetiklenmesine ya da mevcut otoimmün hastalığın şiddetinin artmasına neden olabilirler. Sonuç olarak, periodontitisin varlığının romatoid artritli bireylerde, romatoid artrit şiddetini arttırdığı söylenebilir. Otoimmün hastalığı olan bireylerin hastalıklarının tedavisi sırasında diğer enfeksiyonlardan korunmaları için bu hastaların periodontal hastalık açısından da değerlendirilmesi, varsa tedavisi otoimmün hastalığın şiddeti üzerinde olumlu etki yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Periodontal Status, Clinical and Laboratory Parameters on Subjetcs with and without Rheumatoid ArthritisRecent studies have revealed that periodontitis plays a role not only in local infection and tissue destruction, but also in the beginning and progression of various systemic diseases. Many researches and studies have shown the relationships between periodontal disease and rheumatoid arthritis lately. The datas indicate that patients with rheumatoid arthritis are under a higher risk of having periodontal disease comparing to the subjects without rheumatoid arthritis. Despite the fact that the etiology of rheumatoid arthritis is not known yet, rheumatoid arthritis can be regarded as a risk factor for periodontitis or vice versa, since both these diseases follow a similar pathological route. There are only a few studies about the periodontal health status of the patients with rheumatoid arthritis.The aim of this study is to identify the periodontal health status of patients with rheumatoid arthritis and to determine whether these diseases can be risk factors for each other by introducing a potential relationship or interaction between them.A total number of 220 individuals of which 110 are patients with rheumatoid arthritis and 110 are as a control group participated in our study. Plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), suppuration (S), clinical atachment loss (CAL), alveolar bone loss (ABL) were measured and, rheumatoid factor (RF), erytrocyte sedimentaton rate (ESR), C-reactive protein (CRP) and white blood cell (WBC) values from blood tests were determined and DAS 28 scores were calculated.31 patients (28.2%) in the group of the patients with rheumatoid arthritis and 25 patients in the control group were diagnosed as having periodontitis. The overall oral hygiene was considered to be beter in the control group. In the group of patients with rheumatoid arthritis, C- reactive protein volues were found to be higher in the patients with periodontitis comparing to the patients without periodontitis and to be correlated with periodontal parameters. Correlations between CRP, ESR and DAS28 values and probing depth, attachment loss and alveoler loss were observed. In the group of patients with rheumatoid arthriris, erytrocyte sedimentation rate, C-reactive protein and DAS 28 values were higher in the patients with periodontitis. However, no difference in ESR and CRP values was found between the patients with gingivitis and periodontitis. Therefore, as a result, the effect of periodontitis on the severity of rheumatoid arthritis can be considered.Autoimmune diseases arise from an immune response of the host against its own component which is perceived as an antigen. Some bacterial and viral infections act as a trigger for autoimmune disease or increase the severity of the existing autoimmune disease. Evaluation and treatment of the patients with autoimmune diseases in terms of periodontal disease in order to protect the patient from other infections have a favourable effect on the severity of autoimmune diseases.