Mağduru birey olan bazı suçlarda gizli kalmış mağduriyet oranlarının saptanması
The determination of victimization that have remained hidden in the some of crimes whose victims are people
- Tez No: 247753
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, toplumda mağduru birey olan bazı suçlarda gizli kalmış mağduriyet oranlarını belirlemek ve bu mağduriyetlerin gizli kalma sebeplerini araştırarak bunları saptamaktır. Gizli kalan her mağduriyet, suç istatistiklerindeki karanlık alanı biraz daha koyultmaktadır.Çalışmamızda kadınların yaşadığı mağduriyetleri birisiyle paylaşma oranının (%73.8), erkek katılımcılara göre daha düşük çıkması (%81.9) ; kadınların yaşadıkları ikincil mağduriyeti dolayısıyla da kadınlara karşı işlenen suçlardaki karanlık alanı göstermektedir.Ayrıca katılımcılarca mağdur olma riskini arttıran en önemli sebep olarak çevre gösterilmiştir. Mağduru birey olan bazı suçlar bakımından; en fazla mağduriyet hırsızlık sonra hafif fiziksel şiddet ve devamla hakaret sebebiyle meydana gelmektedir. Katılımcılar suç işlenmesinin önlenmesi için ilk işin toplumu bilinçlendirmek olduğunu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This work, in society that remain hidden in the some of crimes whose victims are people to determine the ratio of victimization and victimization remain confidential because their investigation is to determine them by. Each remaining hidden victimization, the dark figure of crime statistics fades to black.In our study, the victimization of women living with someone sharing rate (73.8%), lower than male participants results (81.9%) shows; secondary victimization of women therefore the dark figure of crimes committed against women.Participants also increase the risk of being victims by the environment as the most important reason is shown. On account of some of crimes whose victims are people; the highest victimization has occurred due firstly the mild-physical violence and continue after the theft and then the insult. Participants crime prevention awareness campaigns, the first business of the society that is considering.