Toprağa dökülmüş kan örneklerinin toprak bileşimine etkisi ve farklı topraklara dökülen kan lekelerinin dna miktarının tayini ve karşılaştırılması
Comparison of forensic soil of different origin for dna yield, genetic analysis and differantiation of elemental composition using icp-ms
  1. Tez No: 247758
  2. Yazar: MUHAMMAD SAQİB SHAHZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Kimya, Forensic Medicine, Genetics, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
1985'ten beri adli tıpta ve kriminal incelemelerde, biyolojik materyalin DNA'sının tiplenmesi engüçlü gereç haline gelmiştir. Toprak, pek çok kriminal olguda, bir suçluya veya kurbanataşınabildiği için, kriminal incelemelere delil taşıyıcısı olarak önemli bilgiler sağlayabilir.Toprağın yer yer var olan çeşitliliği, bir suçlu ile bir olay yeri arasında bağıntı kurabilmek içinonu çok değerli bir delil yapmaktadır. Bu çalışmada bir gönüllüden alınan kan kullanıldı. Kanörnekleri, doğal çevre şartlarında belirlenen topraklara döküldü. Örnek alma sistematik olarakyapıldı. Tüm örnekleri kapsayan uygun bir DNA izolasyon yöntemi geliştirildi. Farklıbölgelerden alınan örneklerde zamana ve çevresel koşullara bağlı olarak farklı etkiler gözlendi.Bahçe, mezarlık ve nehir kenarından toplanan örneklerde çok fazla miktar azalması ve düşüksaflık değerleri gözlendi. Humus, tuz konsantrasyonu, su ve ısı DNA üzerinde en fazla etki edenkoşullar olarak belirlendi. İnşaat alanından alınan örneklerde DNA'nın diğer topraklara oranladaha uzun süreli korunduğu görüldü. PCR kiti, hedef bölgelerden DNA çoğaltmak içinkullanıldı. Bu çoğaltılan örneklerin kapiler elektroforezi için ABI genetik analizör kullanıldı.Örneklerin çoğunda kontaminasyon, alel düşmesi, stutter artefakt görüldü ve bazılarında iseçoğalma olmadı. Nehir kenarından alınan örneklerin tiplemesinde yüksek tuz konsantrasyonusebebiyle olumsuz sonuçlar gözlendi.Farklı orijinlerden lekeli toprakların inorganik analizi için İndüktif eşleşmiş plazma -Kütle spektrometresi (Inductively coupled plasma - Mass spectrometry - ICP/MS) kullandı. Aynıtopraklardan farklı zamanlarda alınan örneklerin analiz sonuçlarının birbirlerini tutmadığıgörüldü. Sonra değerler Q-test ve Normalizasyonları hesaplandı. Normalize edilen değerlerkarşılaştırıldığında; aynı toprakların elementel analiz sonuçları için aynı, buna karşılık farklıtopraklar için farklı normalize değerler elde edildi. Toprakların bu yöntemlefarklılandırılabileceği anlaşılmıştır. Sonuç olarak ICP-MS adli topraklarda elementel analizdekullanılabilecek alternatif bir yöntem olabilir.
Özet (Çeviri)
Soil can provide important information to criminal investigations as transfer evidencebecause many criminal cases take place under circumstances such that soil transfers to a criminalor victim. The variation in soils from place to place makes soil valuable evidence to provelinkage between a suspect and a crime scene. Blood from volunteers was drawn and these soilswill be stained with blood by spraying or putting whole blood onto the soil in naturalenvironmental conditions. Sampling was being done in a very systematic way. After the soil hasbeen collected, the proper procedure for the extraction of DNA from these soils was developed,estimation was done for DNA extracted from each soil. It was noticed that there was atremendous effect of time period and environment on the samples collected from differentlocations. The soils from garden, graveyard and canal bank shows a great decrease in yield aswell as quality with time. The humus, salt concentration, water and heat have remarkable effecton DNA. While the soils from construction area due to their persistant nature can hold thebiological samples for longer period of time than other soils. PCR kit was used to amplify DNAfrom the targeted regions. Results were analysed using ABI genetic analyzer. The issues ofcontamination, allele/locus dropout, stutter and no amplifications were faced. The samplescollected from canal bank were difficult to genotype because of high salt concentration which isharmful for genetic analyser too.Inductively coupled plasma coupled to mass spectrometry (ICP-MS) analyses theelemental composition of the soil. This technique can be helpful in finding out the differencesamong inorganic components of soils collected from different origin. The soils samples wereprepared using nitric acid extraction procedure and were introduced to ICP-MS for differentialanalysis. The avarages were taken, Q test was applied to reject the un wanted data andnormalization was calculated for every sample. Finally the comparison was made among soilsfrom different origins. The elemental composition remains the same when collected in differentperiod of time but significant values were obtained for the soils collected from two countries.The results shows the imporance of ICP-MS for forensic soils which can be differentiated basedon their elemental composition.