Farklı diatom preparatlarının altlık böceği, Alphitobius diaperinus (Coleoptera: Tenebrionidae) ergin ve larvalarına karşı etkinliği
Efficacy of different diatomoceus earth preparation against larvae and adults of lesser mealworm, Alphitobius diaperinus (Coleoptera: Tenebrionidae)
  1. Tez No: 898242
  2. Yazar: SEMA GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada önemli bir zararlı olan Alphitobius diaperinus ergin ve larvalarına karşı Detech®, Detech® WP 95 ve Silicosec® ticari diatom toprağı formülasyonların insektisidal etkinliği araştırılmıştır. Detech® ve Silicosec®'in 0,25, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 6 ve 9 g/m², Detech® WP 95 1, 3, 6 ve 9 g/m² konsantrasyonlarda kullanılmıştır. Plastik kutuların 17x12x6 cm ebatlarındaki tabanına çimento karışımı dökülmüş ve kurutulmuştur. Toz uygulamada diatomlar belirlenen konsatrasyonlarda fırça ile yüzeye dağıtılmıştır. Islanabilir toz formülasyonda belirlenen konsantrasyonlarda hazırlanarak Airbrush sprayer ile yüzeye püskürtülmüştür. Her bir uygulamada 15'er adet birey kullanılmış, her denemede 0,2 g kepek parçası besin olarak konulmuştur. Biyolojik testler 3 tekerrürlü olarak yürütülmüş olup, uygulamayı takip eden 1., 3., 5., 7., 9. ve 14. günlerde ölü canlı birey sayımları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Detech® larva toz denemesinde 1.günden itibaren tüm konsantrasyonlarda ölüm görülürken 0,25 g/m²'de 1.günde %22, 1,5 g/m²'de 3.günde %100 ölüm elde edilmiştir. Ergin dönemde ise 3 g/m2 konsantrasyonunda erginlerin 3. günde %100 oranında ölüm elde edilmiştir. Silicosec toz uygulamasına larvaların tamamını 2 g/m2 konsantrasyonda 3.günde, erginlerde ise 6 g/m² konsantrasyonda 5.günde %100 ölüm oranına ulaşıldığı gözlenmiştir. Detech WP 95 uygulamasında ise larvalarla yapılan denemede 6 g/m²'de 3.günde %100 ölüm oranı gözlenirken erginlerde %100 ölüme 9.günde ulaşıldığı gözlemlenmiştir. Sonuçlara genel olarak bakıldığında diatomun A.diaperinus larva ve erginlerine karşı oldukça etkili olduğu görülmektedir. Yapılan çalışmada Detech'in A.diaperinus larva ve erginlerine karşı Silicosec'e göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Diatomun organik bir ürün olması, kimyasal kullanımını sınırlayacağı ve bu türün mücadelesindeki etkileri ele alındığında kimyasallara alternatif olarak kullanılabileceği yönünde umut vadeden bir ürün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, insecticidal efficacy of Detech®, Detech® WP 95 and Silicosec® commercial diatomaceous earthformulationswere investigated against Alphitobius diaperinus adults and larvae, which is an important pest. Detech® and Silicosec® were used at concentrations of 0,25, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 6 and 9 g/m², Detech® WP 95 at concentrations of 1, 3, 6 and 9 g/m². The cement mixture was poured on the bottom of the plastic boxes with 17x12x6 cm and dried. Wettable powder formulation was prepared at the concentrations determined in the formulation and sprayed on the surface with an airbrush sprayer. In each treatment, 15 individuals were used and 0,2 g of bran pieces were used as food in each experiment. Biological tests were carried out in 3 replicates and dead individuals were counted on the 1st, 3rd, 5th, 7th, 9th and 14th days following the application. According to the results obtained; in the Detech powder experiment, larval mortality was observed at all concentrations starting from the 1st day. 0,25 g/m² 22% mortality was observed on the 1st day and at 1,5 g/m² 100% mortality was observed on the 3rd day and 100% mortality was obtained on the 3rd day at 3 g/m2 concentration for adults. In Silicosec® powder treatment, 100% mortality of the larvae was observed on the 3rd day at a concentration of 2 g/m², whereas100% mortality of the adults was obtained on the 5th day at a concentration of 6 g/m². In Detech® WP 95 application, 100% mortality of the larvae was observed on the 3rd day at 6 g/m² in the experiment, whereas 100% mortality of the adults was observed on the 9th day. Detech® was found to be more effective than Silicosec® against A.diaperinus larvae and adults. In coclusion, diatomaceous earth is a promising product that can be used as an alternative to the chemicals for the control of A.diaperinus since it is is an organic product and effective against A.diaperinus larvae and adults.