Çocuk suçluluğu profili 2007-2008 yılları Üsküdar bölgesi
Juvenile delinquency profile in Üsküdar district of İstanbul in 2007-2008
  1. Tez No: 247765
  2. Yazar: F. ARZU ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda Türkiye'deki çocuk suçlu oranındaki artış dikkate alındığında Çocuk suçluluğu ve çocuk suçluların tüm toplumu çok yakından ilgilendiren önemli bir sorun olduğu, bu sorunu görmezden gelmenin gelecekte telafisi imkansız zararlar doğuracağı düşünülmektedir. Bölgesel olarak yaptığımız bu çalışmada, soruşturma ve kovuşturma dosyalarından yola çıkılarak somut olaylarla çocuk suçluluğu kavramı incelenmiştir. Bu araştırmada ayrıca çocukları suça iten nedenlerin belirlenebilmesi, bu nedenler tamamen yok edilemese de en aza indirgenebilmesi, sağlıklı çözüm yolları üretilebilmesi, genel ceza hukuku prensiplerinin çocuk suçluluğu alanında nasıl bir görünüm ve sonuç sergilediğinin tespit edilebilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda, suça sürüklenen çocukların özellikleri, çocukları suç işlemeye iten nedenler, çocukların yaş gruplarına göre yoğunlukla hangi suçları işledikleri, çocukların dahil oldukları yargılama sürecinde soruşturma ve kovuşturma evrelerinde geçen ve geçirilen aşamaların araştırılması, bu aşamalarda yaşanan aksaklıkların tespiti ve çözüm yolları üretilmesi amaçlanmıştır. Bu konuların tespitinde belli bir dönem aralığında Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Bürosu, Üsküdar Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi ve Çocuk Mahkemelerindeki 2007-2008 yılları arasında karara bağlanmış, Üsküdar Çocuk Ağır Ceza ve Çocuk Mahkemelerinde toplam 292 dosya ve Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Bürosunda toplam 221 dosya incelenmiştir.Çocuk, çocuk suçluluğu ve suça sürüklenen çocuk kavramları ile ilgili tanımlamalar, çocukları suça iten nedenler, 15.07.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve suça sürüklenen çocuklarla ilgili Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanununda yer alan düzenlemeler, çocuk mahkemeleri, çocukların yargılaması, uluslararası hukukta çocuk, uluslararası sözleşmeler, başka ülkelerin hukuk sistemlerinde çocuk gibi genel bilgilere de yer verilmiştir.Suça sürüklenen çocuklardan 16-18 yaş gurubunda yer alan çocukların suç işleme oranının % 64,8 ile 12-15 yaş grubundaki çocuklara oranla daha fazla olduğu ve suça sürüklenen çocukların cinsiyetlerinin % 92 oranında ağırlıklı olarak erkek olduğu tespit edilmiştir.Çalışmamızda suça sürüklenen çocukların kardeş sayısının fazla, ailelerinin sosyoekonomik durumlarının kötü olduğu belirlenmiştir.Suça sürüklenen çocukların en yoğun olarak hırsızlık ve kasten yaralama suçlarını işledikleri görülmüştür. Suç sırasında suça sürüklenen çocukların % 35,2'sinin suç aleti kullandığı, suç aletinin ağırlıklı olarak bıçak olduğu görülmüştür.Suça sürüklenen çocukların yargılanmaları sonrasında verilen mahkeme kararlarında ağırlığın toplamda % 43,5 ile mahkûmiyet hükmünde olduğu, akabinde % 26,9 ile beraat hükümlerinin geldiği tespit edilmiştir.Kovuşturmama kararı verilen toplam 221 savcılık dosyası incelendiğinde, toplam 283 suça sürüklenen çocuk tespit edilmiştir. Bunların 35 tanesinin 12 yaş altı, 98 tanesinin 12-15 yaş grubu, 150 tanesinin de 16-18 yaş grubu oldukları belirlenmiştir. Savcılık dosyalarında elde edilen bulgularla mahkeme dosyalarında elde edilen bulgular arasında paralellik bulunduğu, en fazla delil yetersizliği gerekçesine dayanılarak kovuşturmama kararı verildiği saptanmıştır.Ceza Hukuku sistemine 2005 yılındaki değişiklikler sırasında giren uzlaşma kurumunun soruşturma aşamasında hemen hemen hiç uygulanmadığı, mahkeme aşamasında ise soruşturmaya nispeten uzlaşma kurumunun uygulama alanı bulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When the increase in juvenile offender of late years in Turkey is taken into consideration, it is thought that the child delinquency and child offenders are significant problems being a particular concern to the entire society and ignoring these problems shall cause irreparable damages in the future. The concept of child delinquency was researched with concrete events on the basis of inquiry and prosecution files in this regional research. Moreover, in this research, it is aimed to determine the reasons that are leading the children to commit, to eliminate these reasons or minimize, to find sound solutions, to detect how the criminal law principles seems in the scope of child delinquency and what kind of effects they have in this scope.In our research, it is intended to look over the characteristics of the children leaded to commit, the reasons leading the children to commit, which crimes mainly committed by them according to their age groups, the instances took place during the inquiry and prosecution phases in the judgement process which the children included, to determine the troubles experienced in these instances and find solution for these. In the establishment of these matters, totally 292 files in Uskudar Juvenile High Criminal Court and Juvenile Courts and totally 221 files in Child Affairs Department of Uskudar Chief Public Prosecutor's Office were looked over; that files were concluded between 2007-2008 years in Juvenile Department of Uskudar Chief Public Prosecutor's Office and Uskudar Juvenile High Criminal Court and Juvenile Courts.In this research it was mentioned also about the general information such as ; the definitions of the concepts such as, child, child delinquency and child leaded to commit, the reasons leading the children to commit, the arrangements taking place in the Child Welfare Law no. 5395 inured in 15.07.2005 and in Turkish Criminal Law concerning the children leaded to commit and in the Law of Criminal Procedure, juvenile courts, judgement of the children, child in terms of international law, international treaties, child in other countries? legal system.It is detected that the rate of delinquency of the children in the age group of 16-18 by 64.8% is more than the children in the age group of 12-15 and the children leaded to commit are mainly males with the rate of 92%.It is determined that the sibling number of the children leaded to commit is much and their families? socio-economic conditions are not well.It is observed that the children leaded to crime commit mainly robbery and willful injury crimes. It is observed that 35.2 % of the children leaded to crime use offensive weapon during the crime, the offensive weapon is generally a knife.The majority of the verdicts given after the judgement of the children leaded to crime consists of verdict of conviction by 43.5% in total and the sentence of acquittal follows it by 26.9 %.When attorney general?s 221 files - that prosecution decision were made about - researched, 283 children leaded to commit were detected. It is determined that 35 numbers of them are under the age of 12, 98 numbers of them is in the age group of 12-15 and the 150 numbers of them is in the age group of 16-18. It was detected that findings obtained from the attorney general?s files show parallelism with the findings obtained from court files, the prosecution decisions were made mostly because of lack of evidence.It is observed that the conciliation board which got involved in Criminal Law system during the amendments made in 2005, is scarcely executed in the instance of inquiry and as for the instance of inquiry the conciliation board has the execution area in comparison with inquiry.