Suça sürüklenen çocuklarda suç geçmişi ile aile ve akran etkisinin mükerrer suçluluğa etkisi: Ankara ili örneği
Effect of criminal history with family and peer factors to recidivism in juvenile delinquents: A case study in Ankara
  1. Tez No: 348792
  2. Yazar: EMRAH BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırma, uluslararası çalışmalarda ortaya konmuş ve suça sürüklenen çocuklarda mükerrer suç işlemenin sosyolojik nedenlerinden olan suç geçmişi, aile ve akran etkenlerinin incelenmesi üzerine inşa edilmiştir.Dünyada belli başlı ülkelerdeki ve Türkiye'deki çocuk suçluluğunun son dönem durumu suç oranları ve suç niteliği açısından incelenmiştir. Türkiye'de geçmiş dönemlerde olduğu gibi son yıllarda da artan çocuk suçluluğu suçun niteliği açısından değişiklik göstermiştir. 2006 yılına kadar çocuklar tarafından en fazla işlenen suçlar mala karşı suçlar kapsamındaki hırsızlık suçu iken 2006 yılı sonrası bu durum yerini şahsa karşı suçlar kapsamındaki yaralama suçuna bırakmıştır. Bu durum çocukların suçla birlikte şiddete de yöneldiklerinin bir kanıtı ve çocuk suçluluğunun daha da ciddi bir problem haline almasının bir göstergesidir.Mükerrer suçlulukla ilgili yapılmış meta-analitik çalışmalara yer verilerek mükerrer suçlulukla ilintili değişkenlere değinilmiştir. Çalışmalar incelendiğinde kesin olarak en fazla etki eden faktörler hususunda ortak bir paydada buluşulamamış olsa da suç geçmişi, aile ve akran faktörleri en çok etki eden faktörler olarak görülmektedir. Araştırmada Ankara Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Amirliği ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ile görüşülmüş, çocuk suçluluğu ile ilgili TÜİK verilerinden yararlanılmış, Ankara Çocuk Eğitimevi ve Ankara Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumlarındaki mükerrer suçlu çocuklar ile birebir yüzü yüze görüşmelerde bulunulmuştur.Araştırma sonucu görüşmelerden elde edilen veriler incelenerek mükerrer suçlu profili oluşturulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte suç geçmişi, aile ve akran etkenlerine ilişkin hipotezlerde bulunulmuş, yine görüşmelerden elde edilen veriler analiz edilerek değişkenlerin mükerrer suçluluğa etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is built on study of criminal history, family and peer factor which are set forth with international studies and the sociological causes of juvenile recidivism.End-stage condition of juvenile delinquency in the major countries of the world and Turkey are analyzed in terms of crime and crime rate. As in the past juvenile delinquency in Turkey increased in recent years have shown change in terms of crime. Until 2006, while most committed crimes by juveniles was theft which was part of crimes against property, after 2006 this is changed and most committed crimes by juveniles is injury which is part of crimes against person. This is a proof of juveniles tend to committing crime with violence and is an indication of juvenile delinquency becoming more serious problem.Meta-analytic studies related to recidivism are examined and recidivism related variables are mentioned. When studies are examined as it is seen that although there is no agreed decision regarding greatest impact, criminal history, family and peer factors are seen as factors that have the greatest impact. In research it has been interviewed with Child Department Of Police in Ankara and General Directorate of Prisons. It has been benefited from TURKSTAT related to juvenile delinquency. Juvenile recidivists in Child and Youth Prison and Children Reformatory have been face to face interviewed.As a result of research, analyzing the data obtained from interviews it has attempted to establish a recidivist profile. In addition it has have hypothesis related to criminal history, family and peer factors and the data obtained from interviews has been analyzed to determine the effect of the variables to recidivism.