Diabetes mellitus hastalarında kutanöz sessiz periyot ve otonomik test parametreleri değerlendirilerek önce lif nöropatisi varlığının araştırılması
Evaluation of cutaneous silent period and autonomic function test parameters in the assessment of small fiber neuropathy in patients with diabetes mellitus
- Tez No: 247796
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANRIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
nce lif nöropatisi (LN), ince çaplı miyelinli ya da miyelinsiz sinir liflerini etkileyen,dizestezi belirtileri ile karakterize nöropati olup sinir iletim çalımaları ilesaptanamamaktadır. LN'nin en sık nedenlerinden birisi diabetes mellitus'tur. Sıkgörülmesine ve klinik önemine ramen LN'yi saptayabilecek yöntemler azsayıdadır. Bu yöntemlerin de birçounun invazif veya zaman alıcı olması ya da özeldonanım gerektirmesi nedeniyle klinik kullanımı kısıtlıdır. Derideki duyusal birsinirin kuvvetli uyarımının ardından istemli kas aktivitesinde kısa süreliduraklamadan oluan kutanöz sessiz periyot (KSP) çalımasının ince liffonksiyonlarını yansıttıı bilinmektedir. Bu çalımada KSP parametrelerinindiyabetik LN'deki klinik kullanılabilirlii ve tanısal yararlılıının aratırılmasıhedeflenmitir. Elde edilen veriler otonomik fonksiyon testlerinden sempatik deriyanıtları ve derin solunuma kalp hızı yanıtı ile karılatırılmıtır.Çalımaya LN klinii ile bavuran ve sinir iletim çalımaları normalsaptanan 18-65 ya arası 31 diyabet hastası ve 30 salıklı gönüllü alınmıtır.
Özet (Çeviri)
Small fiber neuropathy (SFN), which affects thinly myelinated or unmyelinatednerve fibers, cannot be detected by standard nerve conduction studies. A frequentcause of SFN is diabetes mellitus. Despite its relatively high prevalance and clinicalimportance, there are only a few methods for the assessment of SFN. Most of thesemethods have limited clinical utility since they require invasive or time-consumingprocedures or special equipments. Cutaneous silent period (CSP), which consists of abrief pause following strong stimulation of a cutaneous nerve is considered to reflectsmall fiber functions. The aim of this study is to evaluate the clinical utility anddiagnostic value of CSP parameters in the assessment of diabetic SFN. Sympatheticskin responses and heart rate variability to deep breathing are also assessed.Thirty one diabetic patients with clinically suspected SFN and normal nerveconduction studies and 30 healthy controls were recruited for the study.