Fetal patolojik ultrasound bulgusu olan hamileliklerde genetik araştırmalar
Genetic analysis in pregnancy with fetal pathologic ultrasound findings
  1. Tez No: 247833
  2. Yazar: SELDA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu arastırma da; Ocak 2007 - Agustos 2008 yılları arasında DicleÜniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Genetik TanıLaboratuvarına, prenatal tanı amacıyla yönlendirilen, toplam 487 olgudan fetalpatolojik ultrasound bulgusu olan 79 olgunun amniyon sıvısı ve 67 olgunun kordonkanı olmak üzere toplam 146 (%30) olguya ait materyal arastırma grubu olarakdegerlendirmeye alınmıstır. Kontrol grubu olarak ise fetal patolojik ultrason bulgusuolmayan 330 olgunun amniyon sıvısı ve 11 olgunun kordon kanı olmak üzeretoplam 341 (%70) olguya ait materyal degerlendirilmistir.Toplam 487 örnekten sitogenetik çalısma yapılarak, kromozom elde edilmisve analizleri yapılmıstır. Her örnek için, iki kültür yapılarak ortalama 10 preparathazırlanmıstır. Bu preparatlardan bir tanesi direkt Giemsa ile, geri kalan preparatlarise Giemsa Bantlama Teknigi (GTG - Banding) ile hazırlanmıs ve 10 x 487 = 4870adet preparat degerlendirmeye alınmıstır.Toplam 146 olgudan olusan fetal patolojik ultrasound bulgusu olan arastırmagrubunun 52 (%35.6) olgusunda 46,XX, 51 (%34.9) olgusunda 46,XY normalkaryotipi saptanmıs, 24'ü A.S. ve 15'i K.S olmak üzere toplam 39 (%26.8) olguya aitmateryalde kromozom düzensizligi saptanmıstır. 1'i A.S. ve 3'ü K.S. toplam 4(%2.7) olguya ait materyalde yeterli üreme olmadıgından sonuç elde edilememistir.Patolojik ultrasound bulgusu-kromozom düzensizligi olasılıgı oranı; nonimmün hidrops fetalis için %28.5, immün hidrops fetalis için %10, ensefalosel için%33, hiperekojen bagırsak için %8.33, bilateral multikistik böbrek için %33, kardiakhiperekojen odak için %33, ventrikülomegali için %31.25, koroid plexus kisti için%10, kistik higroma için %38.4, short limbs için %50, gastrosizis için %33, nazalkemik yoklugu için %50, spina bifida için %16.6, kardiak anomali için %40 vemikrosefali için %100 olarak hesaplanmıstır.ixToplam 341 olguya sahip kontrol grubunun ise 147 (%43.1) olgusunda46,XX, 136 (%39.9) olgusunda 46,XY normal karyotipi saptanmıs. 24'ü yüksektriple test riski, 14'ü yüksek double test riski, 5'i ileri maternal yas, 3'ü ailede özürlüçocuk öyküsü olan 46 A.S. olgusu ile 2'si ileri maternal yas ve 1'i yüksek triple testriski olan 3 K.S. olgusu olmak üzere toplam 49 (%14.4) olguda düzensizlik tespitedilmistir. 8'i A.S. ve 1'i K.S. toplam 9 (%2.6) olguda yeterli üreme olmadıgı içinsonuç elde edilememistir.Yukarıda da belirtildigi gibi; kromozom düzensizligi oranı arastırmagrubunda (%26.8) kontrol grubundan (14.4) yüksek bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated a total of 146 samples (79 Amniocentesis and 67Chordocentesis) out of 487 cases which were obtained from pregnant women withfetal pathological ultrasound findings. The samples were collected from patients whowere referred to the Genetic Diagnostic Laboratory of the Department of MedicalBiology, Medical Faculty, Dicle University, for prenatal diagnosis during January2007 to August 2008. A total of 341 samples (330 Amniocentesis and 11Chordocentesis ) were included in this study as controls. Control group samples weretaken from mothers without any pathological ultrasound findings.A total of 487 samples were analysed cytogenetically. Lymphocyte cultureprepared in duplicate and totally ten slides were prepared for each sample. One of theten slides was stained with direct Giemsa staining and the others were stained withGiemsa Banding Technique (GTG Banding). A total of 4870 (487x10) slides wereevaluated for diagnosis.A total of 146 samples were analysed in study group which has fetalpathologic ultrasound findings. Of the samples, 52 (35.6 %) had normal karyotypeof (46, XX), 51 (34.9 %) had normal karyotype of (46, XY) and 39 (26.8 %) werefound to have chromosomal abnormality. No result was obtained from 4 (2.7%)cases due to culture failure.Possible detection of chromosomal abnormality rate was calculated as 28.5 %for non immune hydrops fetalis, 10% for immune hydrops fetalis, 33 % forencephalocele, and 8.33 % for hyperechogenic intestine, 33 % for bilateralmulticystic kidney, 33 % for cardiac hyperechogenic focus, 31.25 % forventriculomegaly, 10 % for choroid plexus cyst, 38.44 % for cystic hygroma, 50 %short limbs, 33 % for gastroschisis, 50 % for nasal bone appearance, 16.6 % forspina bifida, 40 % for cardiac anomaly and 100 % for microcephaly.A total of 341 samples were analyzed in control group, and 147 (43.1 %)cases had 46 XX, 136 (39.9 %) cases had 46, XY normal karyotype. Of the cases, 49xi(14.4%) were detected to have abnormality, of which 24 cases were with high tripletest risk, 14 with high double test risk, 5 with advanced maternal age risk, 3 withfamilial disease history (46 Amniocentesis cases), and 2 with advanced maternalage and 1 with triple test risk (totally 3 Chordocentesis cases) were detected to haveabnormality. No results were obtained from 9 (2.6%) cases, 8 Amniocentesis and 1Chordocentesis due to culture failure.As indicated above the chromosomal aberration rate were found to be higherin study group (26.8%) when compared with control group (14.4%). Results wereevaluated with Student?s t test which compared to independent groubs rates forstatistical analysis.