Plasenta akreta spektrum bozukluklarında hastalığın şiddeti ile IL-33 seviyesi arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of the relationship between the severity of placenta accreta spectrum (PAS) disorders and interleukin-33 (IL-33) levels
- Tez No: 962815
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURHAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç:Bu çalışma , plasenta akreata spektrum bozukluklarında hastalığın şiddeti ile IL-33 seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır.PAS bozuklukları,plasentanın uterusun myometrıum ve seroza tabakalarına hatta uterusun komşu dokularına invazyonu ile seyreden ciddi maternal ve fetal morbidite ve mortalitelere neden olan obstetrik bir patolojidir.Doğru ve zamanında teşhis ;hastalığın yönetimi ,perioperatif komplikasyonları en aza indirgeyebilmek ve en iyi şekilde yönetebilmek açısından oldukça önemlidir. Materyal ve Metod:Çalışma Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde ,prospektif kesitsel çalışma olarak yürütülmüştür.Ultrasonografik PAS bozuklukları tanısı alan 44 hasta ve 44 sağlıklı gebe çalışma grubuna dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki sağlıklı gebeler,ultrasonda invazyon anomalisi veya plasenta previa saptanmayan ,herhangi patolojik ultrasonografik bulgusu olmayan,kronik hastalığı olmayan gebelerdir. Prematür preterm membran rüptürü,gestasyonel intrahepatik kolestaz,gebeliğin hipertansif hastalıkları,gestasyonel diabetes mellitus obstetrik komplikasyonu olan gebeler;otoimmün hastalıklar(örneğin;sistemik lupus eritamatozis, tip 1 diabetes mellitus, hipotiroidi hipertiroidi ),epilepsi tanısı ,sepsis bulgusu olan ,kronik böbrek hastalığı,kronik karaciğer hastalığı mevcudiyeti,ultrasonda veya sitogenetik olarak anomalili fetus mevcudiyeti olan gebeler IL-33 düzeylerinin dış faktörlerden etkilenmemesi için çalışmaya dahil edilmemiştir.Çalışmada PAS bozukluğu tanısı koyulan gebeler ile kronik hastalığı bulunmayan ,obstetrik ultrasonunda patoloji olmayan gebelerin benzer haftalarda alınan maternal kan örneklerinde IL-33 seviyeleri karşılaştırılmıştır.Ayrıca PAS bozukluğu tanısı alan gebeler, hastalığın şiddetine göre alt gruplara ayrılarak IL-33 seviyeleri karşılaştırılmıştır..Bu çalışmada ,IL-33 seviyeleri ile plasenta akreata spektrum bozuklukları tanısı,hastalığın şiddeti ve perioperatif komplikasyonları arasındaki ilişki incelenmiştir.Verilerin analizi IBM SPSS 27.0 (Armonk, NY: IBM Corp.) istatistik paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between the severity of placenta accreta spectrum (PAS) disorders and interleukin-33 (IL-33) levels. PAS disorders are serious obstetric conditions characterized by abnormal placental invasion into the uterine myometrium, serosa, and in some cases, adjacent pelvic organs. These conditions are associated with significant maternal and fetal morbidity and mortality. Accurate and timely diagnosis is crucial for optimal management and minimizing perioperative complications. Materials and Methods: This prospective cross-sectional study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology, Etlik City Hospital. A total of 44 patients diagnosed with PAS disorders and 44 healthy pregnant women were included. Pregnant women have obstetric complications (such as preterm premature rupture of membranes, gestational intrahepatic cholestasis, hypertensive disorders of pregnancy, gestational diabetes mellitus),autoimmune diseases (e.g., systemic lupus erythematosus, type 1 diabetes mellitus, hypothyroidism, hyperthyroidism), epilepsy, sepsis, chronic kidney disease, chronic liver disease, and fetuses with abnormalities detected by ultrasound or cytogenetic testing were excluded from the study to ensure that IL-33 levels were not influenced by external factors.The control group consisted of healthy pregnancies without placental invasion or previa on ultrasonography and no chronic disease. IL-33 levels were measured from maternal blood samples collected at similar gestational ages in both groups. Additionally, the PAS group was subdivided based on disease severity, and IL-33 levels were compared between these subgroups. The relationship between IL-33 levels and PAS diagnosis, disease severity, and perioperative complications was examined. Statistical analysis was performed using IBM SPSS 27.0 (Armonk, NY: IBM Corp.), and p-value