Tek diş eksikliklerinde komşu dişler kriter alınarak, Osseo-Lok ve Lazer-Lok yüzeyli implantların radyografik ve kliniksel olarak karşılaştırılması
Radiographic and clinical evaluation of single tooth Osseo-Lok and Laser-Lok surfaced implants by taking the criteria of control teeth
- Tez No: 247832
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasındaki amacımız, Lazer-Lok? yüzeyli Biolok implant ile Osseo-Lok?yüzeyli Biolok (Silhouette? Biolok implant) implantın, tek diş eksikliği olan bölgelerdeuygulanımı ve kron restorasyonunun tamamlanmasını takiben, her iki grubun peri-implanterve sağlıklı komşu dişlerin periodontal bölgelerinin Plak İndeksi (PI), Gingival İndeks (GI) veCep Derinliği (CD) ölçüm değerleri ile peri-implanter bölgelerin Marjinal Kemik Kaybı(MKK) seviyesi ölçüm değerlerinin iki yıllık süre içerisinde, klinik ve radyolojik olarakkarşılaştırılmasıdır.Araştırmamız Dicle Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız-Diş-Çene Hastalıkları veCerrahisi A.D'na tek diş eksikliği nedeni ile, implant yaptırmak üzere başvuran 30 hasta(12 kadın ve 18 erkek) üzerinde yürütüldü. Yaş ortalamaları 31.46 olan 30 hastanın yarısınaLazer-Lok? yüzeyli Biolok implant ve diğer yarısına Osseo-Lok? yüzeyli Biolok implantuygulandı. Çalışma süresi boyunca her iki grupta da, uygulanan implantların (15 Lazer-Lok? yüzeyli Biolok implant, 15 Osseo-Lok? yüzeyli Biolok implant) herhangi birindekayıp söz konusu olmadı (%100, 30/30). İmplantların uygulanımı sonrası osseoentegrasyonuntamamlanması ile kron restorasyonları bitirilen tek diş implantların başlangıç, 1. ay, 3. ay 6.ay, 12. ay ve 24. ay sürelerinde Plak İndeksi (PI), Gingival İndeks (GI) ve Cep Derinliği (CD)ve 3.,6.,12. ve 24.aylarda periimplanter Marjinal Kemik Kaybı (MKK) seviyesi ölçümdeğerleri kaydedildi. Tüm bireylerde cep derinliği ölçümü Williams periodontal sondukullanılarak yapıldı. Marjinal Kemik Kaybı (MKK) seviyesi ölçüm değeri standardize edilmişpanoramik radyografiler ile, Meazure 2.0 programı ( C Thing Software, Version: 2.0Build:158 Copyright 2001-2004) ile elde edildi. İndeks ölçümleri her bir dişte distobukkal,bukkal, meziobukkal, distolingual, lingual, meziolingual olmak üzere 6 noktada yapıldı ve CDile MKK için milimetrik değerler kullanıldı. Değerler ANOVA testi ile istatistiksel olarakanaliz edildi. Elde ettiğimiz sonuçlara göre Lazer-Lok? yüzeyli implantların implantçevresindeki marjinal kemik kaybı (MKK) seviyesinin, Osseo-Lok? yüzeyliimplantlarınkinden daha düşük oranlarda olduğunu, istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespitettik (p0.05), ancak 24.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was clinical and radiographic evaluation of Laser-lok andOsseo-lok surfaced Biolok implants (SilhoutteTM Biolok Implant) that used for single-toothreplacement and crone restoration follow up; both groups peri-implanter and healthy controlteeth?s periodontal areas Plaque Index (PI), Gingival Index (GI) and Probing Depth (PD), andperi-implanter areas Marginal Bone Loss (MBL) level measurements.Our research based on implants for single tooth replacement application of 30 patients(12 female and 18 male) from the Dicle University Oral and Maxillofacial SurgeryDepartment. Their age average was 31.46 and half of the 30 patients treated with Laser-Loksurfaced Biolok implants and other half treated with Osseo-Lok surfaced Biolok implants.During this period none of them treated implants (15 Lazer-lok surfaced Biolok implants, 15Osseo-lok implants) have had any loss (%100, 30/30). With the completion ofosseoentegration after implant practices and completed crone restoration during beginningperiods, 1st month, 3rd month, 6th month, 12th month and 24th months PI, GI and CD, andduring 3rd month, 6th month, 12th month and 24th months peri-implanter MBL levelmeasurements values were recorded. Each individual probing depth measurements taken byusing Williams period probe. Marginal Bone Loss level were measured with Meazure 2.0programı ( C Thing Software, Version: 2.0 Build:158 Copyright 2001-2004) fromstandardized panoramic radiographs. Index measurements were taken in each tooth?s 6 points,distobuccal, buccal, mesiobuccal, distolingual, lingual, meziolingual milimetric values wereused for CD and MBL.