Dermatozlu köpeklerde malassezia etkenlerinin prevalansı
Prevalance of malassezia agents in dogs with dermatoses
- Tez No: 247852
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ULUTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada sağlıklı ve dermatozlu köpeklerde Malassezia etkenlerinin prevalansı, bölgesel dağılımı ve örnek alınan bölgeler arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlandı.Farklı ırk ve cinsiyetteki toplam 150 adet (100 dermatozlu, 50 sağlıklı) köpekten sistematik olarak 7 farklı anatomik bölgeden sitoloji için nemlendirilmiş steril pamuk svaplar aracılığıyla örnek alındı. Alınan örneklerin her biri May-Grunwald Giemsa boyası ile boyandı. Toplanan örnekler mikroskopta 40'lık büyütmede incelendi ve inceleme sonucunda örneklerde Malassezia etkenlerinin sitolojik tanısı ve popülasyon büyüklüğü belirlendi. İnceleme sonucunda rastgele seçilen 5 alanda 10 veya daha fazla Malassezia etkeninin görülmesi pozitif olarak kabul edilirken, 10'dan daha az Malassezia etkeninin görülmesi ise negatif olarak değerlendirildi. Köpeklerden elde edilen sonuçlar SPSS paket programında x2 testi kullanılarak istatistiksel açıdan değerlendirildi.Sağlıklı ve dermatozlu hayvanlar arasında periorbital, perioral, dış kulak, inguinal ve perianal bölgeler arasında istatistiksel yönden önem bulunurken, boynun dorsali ve interdigital bölgeler arasında istatistiksel yönden önem bulunamadı.Sonuç olarak, pozitif Malassezia görülme oranının sağlıklı köpeklerde en sıklıkla perianal bölgede, dermatozlu köpeklerde ise perioral bölgede olduğu ve hayvanın kendisini sürekli yalaması ve kaşımasıyla bağlantılı olarak anal bölgenin sağlıklı köpeklerde Malassezia etkenleri yönünden taşıyıcı, perioral bölgenin dermatozlu köpekler açısından bulaştırıcı rolünün olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to expose the interactions between prevalence, regional distribution and exemplary locations of Malessezia agents among healthy dogs and dogs with dermatoses.In an attempt to perform cytology moistened sterile cotton swap samples were systematically withdrawn from 7 different anatomical regions, from a total of 150 (100 with dermatoses, 50 healthy) dogs, of various breed and of both sexes, for cytology. Each of the samples withdrawn were stained with May-Grunwald Giemsa dye. Evaluated samples were examined under 40x microscope magnification and consequently cytological diagnosis of samples and population size of Malassezia factors were determined. As a result of examination in randomly selected 5 fields of 10 or more on factors of Malassezia were regarded as positivity, whereas less than 10 of Malassezia observation were regarded as negative. The results obtained from the dogs were evaluated by use of x2 test within SPSS statistical package program in terms.A Statistical significance was found among healthy dogs and dogs with dermatoses regarding periorbital, perioral, outer ear, inguinal and perianal regions whereas the dorsal aspect of the neck and interdigital locations did not reveal statistical significance.As a result, it was concluded that the rate of positive Malassezia observation in healthy dogs and dogs with dermatoses was frequently ivolved perianal region and the perioral region, respectively, and in association with the animal itself constantly licking and scratching behaviour the anal area is in a carrier status in terms of factors of Malassezia in healthy dogs, and perioral region has a contagious role in terms of infection in dogs with dermatoses.