Bolu bölgesinde primer nodal generalize osteoartrit ile HLA-A ve HLA-B doku uygunluk antijenleri arasındaki ilişkinin araştırılması.
Evaluating the relationship between primary nodal generalized osteoartrhitis with tissue antigens HLA-A and HLA-B in Bolu region.
  1. Tez No: 247857
  2. Yazar: CEMAL TAŞLIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT ÇOĞALGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nodal generalize osteoarit (GOA), osteoartritin bir alt kümesi olarak bilinmektedir, 3 ve daha fazla eklemde OA olması ve bu eklem tutulumunun içinden ellerde interfalangeal tutulum ile olan Heberden ve Bouchard nodüllerinin varlığı ile karakterizedir. Etyopatogenezi hala tam olarak bilinmemektedir. Önemli risk faktörleri arasında yaş, genetik ve cinsiyetin yer aldığı bilinmektedir. Meslek, etnik köken, coğrafya ve iklimsel faktörler gibi diğer potansiyel faktörler için ise çelişkili sonuçlar gösterilmiştir. Radyografik nodal el OA prevalansı % 29?76 arasında gözlenmiştir. Genel olarak postmenapozal dönem kadınlarda görülme sıklığı fazla olup, sıklıkla HLA A1 ve B8 antijenleriyle uyumluluğunun artmasından dolayı, otoimmun bir yatkınlığı olduğu düşünülmektedir. Tedavi olarak medikal tedavi, fizik tedavi yöntemleri, cihazlama ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.Bu çalışma, Bolu bölgesinde Amerikan Romatizma Birliği kriterlerine nodal generalize osteoartrit'li hastalarda HLA-A ve HLA-B doku uygunluk antijenleri ile hastalık arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Ayırıcı tanısı yapılmış 46 nodal GOA'li (Grup I) ve 60 nodal GOA olmayan (Grup II) olgu çalışma kapsamına alındı. Her iki gruptan kan örnekleri alındı. Hastalar seçilirken gruplar arasında yaş ortalaması ve cinsiyet oranında uyumluluğuna dikkat edildi. Hasta grupta epidemiyolojik ilişkiyi değerlendirmek için yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve aile öyküsü alındı. Çekilen grafileri Kellgren-Lawrence radyolojik evreleme skorlamasına göre değerlendirildi.Hasta grubunun 4'ü (% 8.69) erkek, 42'si (% 91.3) kadın; kontrol grubunun 5'i (% 8.3) erkek, 55'si (% 91.6) kadındı idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 64.74±8.46 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 62.32±6.8 yıl olarak tespit edildi. Hastaların Vücut Kitle indeksi (VKİ) ortalaması 28.86±4.7, kontrollerin VKİ ortalaması 30.82±4.38 idi. Hastalar ve kontrollerin VKİ karşılaştırılmasında (p0.05).
Özet (Çeviri)
Nodal generalized osteoartrhitis (GOA) is known as subunit of osteoarthitis (OA) and is characterized with OA in 3 or more joints and Heberden and Bouchard nodul formation in the interphalangeal joints. Exact etiopathogenesis is still unknown. Important risk factors includes age, genetics and sex. Occupation, race, geography and climate are among the other potential but unclear risk factors. GOA occurs frequently in postmenopausal women. Because of its close relationship with HLA A1 and HLA B8 antigens GOA is suggested as a autoimmun disease. Medical therapy, physical therapy, orthesis and surgery are therapeutical options.In this study, we aimed to evaluate the relationship between the patients diagnosed as nodal GOA, in Bolu, according to the criterias of the American College of Rhemautology, with tissue antigens HLA A1 and HLA B8. 46 GOA patients with differantial diagnosis (Group I) and 60 patients without GOA (Group II) were included the study. Blood samples were collected from both groups. Patients were choosen in same ratio of sex and age in both groups. In Group I age, sex, body mass index and family history datas were collected to evaluate the etiopathogenesis. Radiographies were staged according to the Kellgren-Lawrence scoring system.In Group I 4 patients (% 8.96) were male, 42 patients (% 91.3) were female and in Group II 5 patient (% 8.3) were male, 55 patients (% 91.6) were female. Mean age in Group I was 64.74±8.46 and was 62.32±6.8 in Group II. Mean BMI in Group I was 28.86±4.7 and was 30.82±4.38 in Group II. There was a stastistically significant difference (p0.05).