Adana il merkezinde yaşayan farklı sosyokültürel grupların sağlık hizmetlerini kullanma davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of health care utilization in different sociocultural groups living in the Adana city center
  1. Tez No: 247871
  2. Yazar: ASLI PAN KORUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Adana il merkezinde yaşayan farklı sosyokültürel grupların sağlık hizmet basamakları kullanımının ve bunun sosyodemografik özelliklerle ilişkisinin değerlendirilmesi ve tıbbi bakım ekolojisinin gösterilmesidir.Gereç ve Yöntem: Adana il merkezinde, sosyoekonomik açıdan `iyi'. `orta' ve `kötü' olarak belirlenen üç bölgede yaşayan 685 erişkin birey çalışmamıza alındı. Çalışma 1 Mayıs 2009-15 Haziran 2009 tarihleri arasında yürütüldü. Bireylere sosyodemografik veri toplama anketi, sağlık tutum davranış değerlendirme anketi ve kısa form-12 (SF-12) kısa sağlık ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler, istatistik paket programı kullanılarak analiz edildi.Bulgular: Araştırmamıza katılan 685 bireyin 504'ü (% 73,6) kadın, 181'i (% 26,4) erkek, yaş ortalaması 36,68±13,89 yıl (18-83) idi. Bireylerin 273'ünün (% 39,9) eğitim düzeyinin ilköğretim, 520'sinin (% 75,9) evli, 479'unun (% 69,9) Adana'ya göç etmiş, 577'nin (% 84,2) sosyal güvencesinin olduğu, 368'inin (% 53,7) sosyoekonomik olarak kendini ve ailesini `orta' düzeyde değerlendirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the utilization of health care settings in different sociocultural groups in the city center of Adana, the relationship between sociodemographic parameters and utilization of health care systems and to show the ecology of medical care.Patients and Methods: We enrolled 685 person living in three different sociocultural regions (high, moderate, poor) in Adana city center. The study was conducted from 1 May 2009 to 15 June 2009. Sociodemographic data collection questionnaire, health attitude behavior assessment questionnaire and short form-12 (SF-12) short health scale were completed face-to-face. Data was installed and analyzed with statistical pocket programs.Results: Of 685 individuals 504 (73.6%) were women, 181 (26.4%) were men, the mean age was 36.68±13.89 years (range:18-83). Of individuals, 273 (39.9%) were primary school graduates, 520 (75.9%) were married, 479 (69.9%) had a history of moving to Adana, 577 (84.2%) had social insurance, 368 (53.7%) assessed their socioeconomic status as `moderate?. There was significant relationship between the educational status, social insurance status, socioeconomic status and marital status and MCS-12, a subscale of SF-12.