Kötü obstetrik öyküsü ve trombofilisi olan gebelerde antikoagulan tedavinin gebelik sonuçları üzerine etkisi
Effects of antikoagulant therapy on pregnancy outcomes in patients with thrombophilia and previous poor obstetric outcomes
- Tez No: 247872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ASYALI BİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Plasenta aracılı gebelik komplikasyonları önemli mortalite ve morbidite nedenlerinin başında gelmektedir. Preeklampsi, ablasyo plasenta, intrauterin gelişme geriliği, intrauterin fetal ölüm ve tekrarlayan gebelik kaybı plasenta aracılı gebelik komplikasyonlarıdır. Trombofililer plasenta ilişkili gebelik komplikasyonları ile ilişkilidir. Bu çalışmada amaç kötü obstetrik öyküsü ve trombofilisi olan hastalarda antikoagulan tedavinin gebelik sonuçları üzerine etkisini araştırmaktır.Bu çalışmada 2006-2009 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na başvuran; obstetrik kayıtlarında preeklampsi, İUGG, İUFÖ, ablasyo plasenta, tekrarlayan gebelik kaybı tanılarından en az biri olan hastaların dosyaları incelendi. Bu hastalardan en az bir kalıtsal trombofilik mutasyon taşıyan 204'ü çalışmaya dahil edildi. Hastalar son gebeliklerinde antikoagulan tedavi alıp almama durumuna göre gruplandı. Tedavi grubu aspirin (80 mg/gün), düşük molekül ağırlıklı heparin (4000 IU/gün) ve düşük molekül ağırlıklı heparin + aspirin alanlar olarak alt gruplara ayrıldı. Bu gruplar son gebelikteki doğum haftaları, doğum ağırlıkları, Apgar skorları; canlı doğum, ölü doğum, neonatal ölüm, abortus oranları; obstetrik komplikasyonlar, doğum şekli ve yenidoğan takip oranları açısından karşılaştırıldı. Trombofili çeşitlerine göre de hastalar gruplanarak her bir grup için tedavi alıp almamanın ve tedavi çeşidinin gebelik sonuçları üzerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Placenta related complications are leading causes of mortality and morbidity in pregnancy. Preeclampsia, placental abruption, intrauterine growth restriction, recurrent pregnancy losses and intrauterine fetal death are some of these placenta related obstetric complications and thrombophilias are associated with these complications. The aim of this study is to investigate effects of anticoagulant therapy on pregnancy outcomes in patients with thrombophilia and previous poor obstetric outcomes.Medical records of patient who were seen in the Department of Obstetrics and Gynecology at Gazi University Medical Faculty between 2006 and 2009 with at least one of the following diagnoses on their obstetric records were screened: preeclampsia, IUGR, IUFD, placental abruption, and recurrent pregnancy losses. Among these, 204 of them who were carrying at least one hereditary thrombophilia mutation were included in this study. Patients were divided in two groups depending on history of whether or not anticoagulation therapy is used in their last pregnancies. Treatment group was also subdivided in aspirin (80mg/ day), low molecular weight heparin (4000IU/ day) and LMWH + aspirin groups. These groups were compared in gestational age, birthweight, Apgar scores, live birth rate, stillbirth rate, neonatal demise, abortus rates, obstetric complications, mode of delivery and admission rates to the neonatal intensive care unit. Treatment and treatment subgroups? effects on pregnancy outcomes were investigated in each group of patients with different thrombophilia type.