Dar bant UVB, UVA1 ve PUVA tedavilerinin melanositik nevusların dermatoskopik bulguları üzerine etkileri
Effects of narrowband UVB, UVA1 and PUVA treatments on dermatoscopic features of melanocytic nevi
  1. Tez No: 247895
  2. Yazar: FULYA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ORHAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
UV ışınları melanositlerde aktivasyonu veya proliferasyonu artırarak melanositik nevuslarda klinik ve dermatoskopik olarak değişikliklere neden olabilmektedir.UV ışınlarının dermatolojide foto(kemo)terapi amacıyla yaygın kullanımına rağmen melanositik nevusların morfolojik ve dermatoskopik özelliklerine etkileriyle ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Biz de çalışmamızda dar bant UVB, UVA1 ve PUVA tedavilerinin melanositik nevusların dermatoskopik bulguları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza çeşitli endikasyonlarda dar bant UVB tedavisi başlanan 21 hasta, UVA1 tedavisi başlanan 18 hasta ve PUVA tedavisi başlanan 16 hastada olmak üzere toplam 55 hasta dahil edilmiştir. Dar bant UVB grubunda toplam 233, UVA1 grubunda toplam 233 ve PUVA grubunda toplam 229 melanositik nevus tedavi öncesinde, tedaviye başlandıktan 1 ve 3 ay sonra dermatoskopik olarak büyüklük, pigmentasyon, yapı ve patern değişikliği yönünden değerlendirilmiştir. Tüm melanositik nevuslar ABCD kuralına göre değerlendirilmiş ve TDS hesaplanmıştır.Dar bant UVB, UVA1 ve PUVA tedavilerinin melanositik nevusların büyüklüğünde istatistiksel olarak anlamlı değişikliğe yol açmadığı saptanmıştır. PUVA tedavisi alan hasta grubunda pigmentasyon artışı olan melanositik nevus sayısı istatistiksel olarak anlamlı derecede artmıştır. Dar bant UVB, UVA1 ve PUVA tedavilerinin melanositik nevuslarda izlenen dermatoskopik yapılarda istatistiksel anlamlı değişikliğe neden oldukları görülmüştür. Dar bant UVB grubunda tedavi öncesine göre 3. ayda nokta izlenen nevus sayısında istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır. Tüm melanositik nevuslarda dermatoskopik olarak saptanan en sık değişiklik nokta ve globül sayısındaki artış olmuştur. Dar bant UVB, UVA1 ve PUVA tedavisi alan hasta grupları içerisinde melanositik nevuslarda paternde ve TDS'de de istatistiksel olarak anlamlı derecede değişiklik saptanmamıştır.Tüm bu sonuçlar dar bant UVB, UVA1 ve PUVA tedavilerinin 3 ay süren takiplerinde melanositik nevusların dermatoskopik bulgularında istatistiksel olarak anlamlı derecede değişikliklere neden olabileceğini göstermekte olup, fototerapi alan hastaların melanositik nevuslarının olası displastik değişiklikler açısından dikkatli takibini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
UV radiation can lead to clinical and dermatoscopic changes by causing activation and proliferation of melanocytes.Although UV radiation has widespread usage in the treatment of several skin diseases, only few studies of its effect on dermatoscopic features of melanocytic nevi have been performed to date. The present study was designed to determine the effects of narrowband UVB, UVA1 and PUVA treatments on dermatoscopic features of melanocytic nevi.The study included total 55 patients who referred to our phototherapy unit for the treatment of miscellaneous skin disorders; 21 patients took narrowband UVB, 18 patients took UVA1 and 16 patients took PUVA treatment. Dermatoscopic images of 233 melanocytic nevi in narrowband UVB group, 233 melanocytic nevi in UVA1 group and 229 melanocytic nevi in PUVA group were evaluated for the alterations of size, pigmentation, dermatoscopic structures and patterns before the treatment, first and thirth months of the treatments. Total dermatoscopic scores were calculated according to ABCD rule.It was demonstrated that narrowband UVB, UVA1 and PUVA treatments did not cause significant changes in the size of melanocytic nevi. Increase in pigmentation of melanoctic nevi in PUVA group was statistically significant. Narrow band UVB, UVA1, PUVA treatments cause statistically significant changes in dermatoscopic structures of melanocytic nevi. At the tirth month of the treatment there was a statistically significant increase in the number of the melanocytic nevi in narrowband UVB group which had got dots. The nevus rates that had changes in dermatoscopic structures did not statistically differ between the groups Increase in the number of the dots and globules was the most commonly detected change in the groups. Also there wasn?t statistically significant difference between the groups for changes in dermatoscopic patterns and TDS of melanocytic nevi.In summary our results show that narrowband UVB, UVA1 and PUVA treatments have statistically significant effects on dermatoscopic features of melanocytic nevi in 3 months. So we should be careful about probable displastic changes of UV on melanocytic nevi of the patients who took phototherapy.