Nekrotizan enterokolit olgularında Rotavirüs enfeksiyonlarının rolü ve sitokinlerle ilişkisi
The role of Rotavirus infection in necrotising enterocolitis and potential association with cytokins
- Tez No: 247894
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Nekrotizan enterokolit patogenezinde Rotavirus enfeksiyonunun rolü ve interlökin 6, interlökin 8 ve tümör nekroz faktör alfa ile ilişkisinin araştırılması.Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmadaki çalışma grubu (Grup 1), Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde nekrotizan enterokolit şüphesi veya tanısıyla izlenmekte olan hastalardan, kontrol grubu (Grup 2) ise benzer postnatal yaşta, başka nedenlerle yatmakta olan hastalardan oluşturuldu. Nekrotizan enterokolit olguları modifiye Bell kriterlerine göre evrelendi. Gaita örneklerinde Latex yöntemi ile Rotavirus antijeni araştırıldı. İnterlökin 6, 8 ve TNF ? değerleri, 0. ve 48. saatlerde alınan serum örneklerinde mikro ELISA yöntemi ile tespit edildi. Gruplar klinik ve laboratuvar özellikleri yönünden karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma grubuna alınan 31 hasta ile, kontrol grubuna alınan 30 hasta prospektif olarak incelendi. Gruplar arasında cinsiyet, doğum ağırlığı ve intrauterin büyüme açısından anlamlı fark yoktu. Nekrotizan enterokolitli hastaların gebelik süreleri, kontrol grubundakilerden anlamlı şekilde daha kısa, hastanede yatış daha uzun bulundu (sırasıyla p=0,031, p=0,007). Rotavirus pozitifliği nekrotizan enterokolitli hastalarda % 41,9 iken, kontrol grubunda % 6,7 idi (p=0,001). Gaitada Rotavirus tespit edilen olgularda, tespit edilemeyenlere göre nekrotizan enterokolit gelişme olasılığı 10 kat fazla bulundu. Rotavirus pozitif olan nekrotizan enterokolit olgularından % 38,5'i evre I, % 53,8'i evre II, % 7,7'si evre III olgular idi. Grup 1'de IL 6'nın 0. saat ve 48. saat değerleri, Grup 2'nin 0. saat ve 48. saat değerlerinden düşük bulundu (0. saat için p=0,448 ve 48. saat için p=0.016). Rotavirus pozitif nekrotizan enterokolitli hastalarda IL 6'ın 0. ve 48. saat değerleri, Rotavirus tespit edilemeyenlere göre daha düşük bulundu (0. saat için p=0,609 ve 48. saat için p=0,017). Grup 1'de IL 8'in 0. saat ve 48. saat değerleri, Grup 2'deki değerlere oranla istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek idi (0. saat için p=0,000 ve 48. saat için p=0,023). Nekrotizan enterokolitli hastalarda, Rotavirus pozitif olgularda interlökin 8 0. saat ve 48. saat değerleri, Rotavirus tespit edilmeyen nekrotizan enterokolit olgulardaki IL 8'in 0. saat ve 48. değerlerine göre yüksek tespit edildi (sırasıyla p=0,007 ve p=0,004). Nekrotizan enterokolitli hastalarda TNF-?'nın 0. saat ve 48. saat değerleri, kontrol grubuna göre yüksek bulundu (0. saat için p=0,516 ve 48. saat için p=0,048). Grup 1'de Rotavirus pozitif olgularda TNF-? 0. ve 48. saat değerleri Rotavirus negatif olguların değerlerinden hafif yüksek bulundu (sırasıyla p=0,352 ve p=0,880).Sonuç: Nekrotizan enterokolit, prematüre yenidoğanlarda önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Nekrotizan enterokolitli olgularda yüksek oranda Rotavirus pozitifliği saptanması; Rotavirus pozitif NEK'li olgularda IL 6 düzeylerinin düşmesi, IL 8 ve TNF-? düzeylerinin yükselmesi, bu hastalığın patogenezinde Rotavirusun rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Rotaviruslara bağlı nekrotizan enterokolit olgularının prognozları daha iyi olmakla beraber, salgınlara yol açabilen virusa karşı önlem alınması, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde sağkalımın artması yönünden olumlu katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the role of Rotavirus infection and asociation with interleukin 6, interleukin 8 and tumour necrosis factor alpha in the pathogenesis of necrotising enterocolitis.Materials and Methods: The study group (Group 1) included patients who were followed-up with the suspect or diagnosis of necrotising enterocolitis at University of Çukurova School of Medicine, Newborn Intensive Care Unit. A control group (Group 2) was formed with neonates of similar postnatal age, hospitalized for other reasons. Necrotising enterokolitis cases were staged according to modified Bell?s criteria. Stool samples were tested with Latex agglutination for Rotavirus antigen. Micro ELISA test was used for detection of interleukin 6, 8 and tumour necrosis factor alpha in the serum, obtained at initial diagnosis and 48 hours following diagnosis. Both groups were compared by means of clinical and laboratory features.Results: Thirty one patients with necrotising enterocolitis and 30 control patients were prospectively analyzed. No significant difference between groups by means of gender, intrauterine growth and birth weight was detected. In necrotising enterocolitis cases, gestational age was significantly lower and hospital stay was significantly longer (p=0.031 and p=0.007, respectively). Rotavirus was detected in 41.9% of necrotising enterocolitis patients and 6.7% of controls (p=0.001). The risk of necrotising enterocolitis increased 10 times by Rotavirus infection. Of Rotavirus positive patients in Group 1, 35.5% had stage I, 54.8% had stage II, and 9.7% had stage III necrotising enterocolitis. Interleukin 6 values of Group 1 patients at initial and 48 hours, were lower than the values of the Group 2 patients (p=0.448 and p=0.016 respectively). In Rotavirus positive necrotising enterocolitis patiens, interleukin 6 at initial and 48 hours were lower than Rotavirus negative necrotising enterocolitis patients (p=0.609 and p=0.017 respectively). Initial and 48 hours values of interleukin 8 were significantly higher in Group 1 than Group 2 (p=0.000 and p=0.023 respectively). In Rotavirus positive necrotising enterocolitis patiens, interleukin 8 at initial and 48 hours were significantly higher than Rotavirus negative necrotising enterocolitis patients (p=0.007 and p=0.004 respectively). Tumour necrosis factor alpha values of Group 1 patients at initial and 48 hours, were higer than the values of the Group 2 patients (p=0.516 and p=0.048 respectively). In necrotising enterokolitis patients, for tumour necrosis factor alpha, both initial values and 48 hours values were higher in Rotavirus positive cases than Rotavirus negative cases (p=0.352, p=0.880 respectively).Conclusions: Necrotising enterocolitis is a common cause of mortality and morbidity in preterm infants. In Rotavirus associated decrease in IL 6 and the increase in IL 8 and TNF-?, shows that Rotavirus can play a major role in the pathogenesis of the disease. Besides Rotavirus associated necrotising enterocolitis cases have better prognosis, prevention for the virus that can cause epidemies, will provide an important contribution for enhanced survival at newborn intensive care units.