Hemşirelerde işe bağlı gerginlik, tükenmişlik düzeyleri ve etkileyen faktörler
Work-related strain, burnout, and contributing factors among nurses
- Tez No: 247924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma, İstanbul İlinde 8 hastanede, çalışan hemşirelerin işe bağlı gerginlik, tükenmişlik düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerekli izinler alındıktan sonra 378 hemşirenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak, hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren Bilgi Formu ile İşe Bağlı Gerginlik ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, yüzdelik, aritmetik ortalama, t testi, Tek yönlü ANOVA analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Tukey HSD testi ile değerlendirilmiştir. Hemşirelerin %47.6' sı 26-30 yaş gurubunda, %47.1' i sağlık meslek lisesi mezunu, %34.9 ise vardiya şeklinde çalışmakta olup ve %66.1' inin evli olduğu görülmüştür. Hemşirelerin işe bağlı gerginlik puanı (40.77 ± 6.82), tükenmişlik düzeyi puanı (37.57 ±13.51) olarak bulunmuştur. İşe bağlı gerginlikte vardiya şeklinde, servis hemşiresi olarak çalışma, haftalık çalışma saati, çalışma koşulları, hasta yakınlarından şiddet görme etkili olurken, tükenmişlikte ise 26-30 yaş grubu, acil ünitede, vardiyalı ve gece şeklinde çalışma, çalışma koşulları, arkadaş ilişkilerinde problem yaşama, sabırsız kişilik yapısının etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Authorization was obtained to predicate work-related strain, burnout, andcontributing factors among 378 nurses employed at eight hospitals in Istanbul. Datawas collected using a personal Identification Form containing professionalinformation, Work-Reated Strain Inventory and Maslach Burnout Inventory. Dataanalysis was conducted by use of percentages, arithmetic mean, t-test, one-wayANOVA analysis, Pearson correlation analysis, and Tukey HSD test. 47.6% of thesubjects were found to be in the 26-30 age group, 47.1% were graduates ofvocational schools for health. 34.9 % worked shifts and 66.1% were married. Thework-related strain score was calculated as 40.77 ± 6.82 and the burnout level scoreas 37.57 ± 13:51. Work-related strain was found to be related to working shifts,working in inpatient services, weekly scheduling, work conditions, and to violencefrom patient proxy while burnout was found to be related to being in the 26-30 agegroup, working in the emergency unit, working night shifts, and with workconditions, relationship problems with colleagues, impatient personality trait.