Koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda müzik terapisinin anksiyete düzeyine etkisi
The effects of the music therapy on coroner angiograpy patients? anxiety level
- Tez No: 247926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, İstanbul il sınırları içerisinde, 2008-2010 tarihleri arasında, Anadolu yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin kardiyoloji kliniğinde ilk defa koroner anjiyografi uygulanacak hastalarda müzik terapinin intraoperatif kaygı düzeyine etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini eğitim ve araştırma hastanesinde koroner anjiyografi olacak hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise; evrende içinden araştırmaya alınma kriterlerine uygun, 18 yaş ve üzeri, 100 kontrol ve 100 deney grubu olmak üzere 200 hasta oluşturdu.Araştırma verileri, araştırmacının hazırladığı ?veri toplama formu? ve ?Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri? ile toplanıldı. Deney ve kontrol grubundaki hastalara işlemden hemen önce sırasıyla durumluk ve sürekli kaygı envanteri uygulandı. Deney grubuna işlem boyunca hüseyni makamında müzik dinletildi, kontrol grubuna ise müzik dinletilmedi. İşlem bitiminde her iki gruptaki hastalara işlem salonundan çıkarılmadan durumluk kaygı envanteri tekrar uygulandı. Veriler; sayı, yüzdelik, ortalama dağılımları ve bağımsız gruplarda t testi, Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc Tukey HSD testi ile değerlendirildi. Kontrol grubu hastaların sürekli kaygı puan ortalaması 41,62±1,43; koroner anjiyografi öncesi durumluk kaygı puanı ortalaması 37,61±1,43; koroner anjiyografi sırası durumluk kaygı puanı ortalaması ise 35,60±1,42 olarak bulundu. Deney grubunda ise; sürekli kaygı puanı ortalaması 41.75±1.84; koroner anjiyografi öncesi durumluk kaygı puanı ortalaması 35,11±1,28; koroner anjiyografi sırası durumluk kaygı puanı ortalaması ise; 31,07±0,98; olarak bulundu. Deney grubunun koroner anjiyografi öncesi - koroner anjiyografi sırası durumluk kaygı puan ortalaması farkı (4,04±1,15) kontrol grubunun anjiyo öncesi - sırası puan ortalamaları farkından (2,01±0,10) anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi ( p= 0,000). Koroner anjiyografi sırasında dinletilen müziğin anksiyete seviyesini düşürdüğü; müzik terapinin anksiyete seviyesi üzerine etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This research was planned as experimental to examine the effects of the music therapy on anxiety level in the coroner angiograpy patients. The research was conducted between 2008-2010, in a hospital's Coroner Angiograpy unit in Istanbul. The 200 patients who were acceptanced for coroner angiograpy to the hospital formed the universe of this research. The sample was comprised of 100 patients who met the inclusion criteria; 50 patients was control groups, 50 patients was experimental group. Research data were collected by using“Data Collection Form”which was prepared by the researcher and“Stait-Trait Anxiety Inventory”. Respectively Stait and Trait Anxiety Inventory were applied to both experimental and control group before the angiograpy. In the angiograpy saloon, experimental group were listened music which is called `Hüseyni Makamı?, control group weren?t listened music. When the procedure ended, Stait Anxiety Inventory was applied to both of the two group again. Data were evaluated by using number, percentage, average, independent groups t test, Analysis of Variance (ANOVA), Post-Hoc Tukey HSD.It was found that the control group of the trait anxiety mean score was 41,62±1,43 ; stait anxiety mean score before the coronary angiography was 37,61±1,43; stait anxiety mean score during the coronary angiography was 35,60±1,42. It was found that the experimental group of the trait anxiety mean score was 41.75±1.84; stait anxiety mean score before the coronary angiography was 35,11±1,28; stait anxiety mean score in the coronary angiography was 31,07±0,98. The divergence between the stait anxiety mean score before and during the coronary angiography in the experimental group (4,04±1,15) was statisticaly higher than the scores of the control group (2,01±0,10) (p= 0,000).It was found that the music which are listened during the coroner angiography period decreases the anxiety level; the music therapy influences on the anxiety level.