Hemşirelerin kişilik özellikleri ile karar stratejilerinin ilişkisi
The relation between the personal properties and the decision making strategies of nurses
  1. Tez No: 247927
  2. Yazar: MİNE UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖZDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma hemşirelerin, kişilik özellikleri ile karar stratejileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler ve hemşire unvanıyla çalışan sağlık memurları ve ebeler araştırma kapsamına alındı.Veri toplama aracı olarak; hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri, sosyotropik/otonomik kişilik özellikleri ölçeği ve karar stratejileri ölçeği kullanıldı.Çalışmada istatistiksel analizler NCSS(Number Cruncher Statistical System ) 2007 paket programı ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel metotlar (ortalama, standart sapma), gruplar arası karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey's Çoklu Karşılaştırma Testi, ikili grupların karşılaştırmasında Bağımsız t Testi, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede Pearson Korelasyon Analiz ve Lineer Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to define the relationship between the decision making strategies and the character traits of nurses.Nurses, individuals who possess the title of ? nurse? and midwives working at the training and reseach hospital who have accepted to take part in the research have been included in the research scope.As for the means of gathering data, the socio- demographic properties of nurses, the sociotropic/ autonomic personal properties scale and decision making strategies scale have been used.In research,statistical analiysis,NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Package Program have been used.While evaluating the data; defining statistical methods (average,standardization),single-directioned variations analysis in group scale comparisons,Tukey?s Multiple Comparison test in sub group comparisons,The Independent T Test in multiple group comparisons,the Pearson Correlation Analysis in definining the relationship between variables and Linear Regression Analysis have been used.The results have been evaluated with a relevance level of p