Koroner arter hastalığı ile apolipoprotein E gen polimorfizmi ve apolipoprotein E düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery disease with apolipoprotein E gene polymorphism and apolipoprotein E level
  1. Tez No: 247945
  2. Yazar: ÖMER ATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu multifaktöriyel bir hastalıktır. KAH riskinin önemli bir bileşeni genetik yatkınlıktır. Ateroskleroz görülenlerde yapılan çalışmalar, gen varyantları ile hastalıklar arasındaki doğrudan ilişkiyi göstermektedir. Aday genlerden apoE en fazla çalışılanıdır. ApoE; E2, E3, E4 allelleri ve E2/E2, E2/E3, E2/E4, E3/E3, E3/E4, E4/E4 genotiplerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada; KAH ile apoE gen polimorfizmi ve apoE düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya koroner anjiografi ile KAH tanısı konulan 100 hasta ve koroner anjiografi sonrası damarları normal çıkan 50 kişi ile KAH belirtisi bulunmayan 50 kişiden oluşan 100 kişilik kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm bireylerin serum lipid, apoE düzeyi ve apoE genotipleri belirlenmiş ve bunlar arasındaki ilişki araştırılmıştır.İstatistiksel olarak KAH'na sahip bireylerde apoE, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol düzeyleri kontrol grubuna göre daha düşüktü (Sırasıyla; P0,05). Bel çevreleri koroner arter hastalarında anlamlı olarak yüksekti (P0,05).
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is a multifactorial disease that is caused by various genetics and environmental factors. Genetically predisposition is an important component for CAD. The atherosclerosis studies have shown the direct relationship between gene variants and diseases. The candidate apoE gene is the most studied. ApoE is composed of E2, E3, E4 alleles and E2/E2, E2/E3, E2/E4, E3/E3, E3/E4, E4/E4 genotypes. In this study, the relationship between CAD and apoE polymorphism and apoE level has been studied. The study population is composed of 100 CAD patients diagnosed by coronary angiography and 100 control patients of whom fifty have normal coronary angiography and fifty did not have any CAD symptoms. The serum lipid and apoE levels and apoE genotypes of all participants have been measured and the relationship between these parameters has been searched.ApoE, total cholesterol, HDL cholesterol and LDL cholesterol levels were statistically low at CAD patients than control patients (P0,05). Waist circumferences were significantly high at CAD patients (P0,05).