Epizodik vertigonun ayırıcı tanısında uyarılmış vestibuler kas potansiyelleri ve multifrekans empedansmetrinin katkısı
Adittional role of vestibular evoked myogenic potentials and multifrequency tympanometry in the differential diagnosis of episodic vertigo
- Tez No: 247946
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Epizodik vertigo hastalarının ayırıcı tanısında Meniere Hastalığı (MH), Migrenöz Vertigo (MV) ve Rekürren Vestibulopati (RV) önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada amaçlanan epizodik vertigo hastalarının ayırıcı tanısında Multifrekans Empedansmetri (ME) ve Vestibuler uyarılmış kas potansiyelleri (VEMP)'nin katkısının değerlendirilmesidir. Ayrıca amaçlanan odiyo-vestibuler tetkiklerin değerlendirilmesinde sistematik bir yaklaşım ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 Normal Kontrol (NK), 15 MH, 15 MV ve 15 RV hastası dahil edilmiştir. Tüm hastalara tonal odiyometri, kalorik test, ME ve VEMP tetkikleri yapılmıştır. VEMP testi 250-500 ve 1000 Hz tone burst uyaran ile eşik taraması şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Meniere?s Disease (MD), Migrainous Vertigo (MV) and Recurrent Vestibulopathy (RV) are most commonly encountered diseases in the differential diagnosis of episodic vertigo. The aim of this study is to investigate the additional role of Multifrequency Tympanometry (MT) and Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) in the differential diagnosis of episodic vertigo. The secondary aim is to assess a systematic approach for audio-vestibular evaluation.Materials and Methods: Fifteen normal control (NC), 15 MD, 15 MV ve 15 RV were included in the study. All patients underwent tonal audiometry, caloric test, MT and VEMP tests. VEMP was performed with tone-burst stimulus at 250-500 and 1000 Hz frequencies and response tresholds were assesed.