Koroner arter kalsifikasyonu ile serum prolidaz aktivitesinin ilişkisi
Association of coronary artery calcification and serum prolidase activity
  1. Tez No: 247944
  2. Yazar: ABDULKERİM FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AmaçProlidaz sitozolik bir ektopeptidaz olup kollojen döngüsünde önemli bir rol üstlenmektedir. Daha önceki çalışmalarda serum prolidaz aktivitesi (SPA) ile koroner arter hastalığı (KAH) varlığı arasında ilişki gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda koroner arter hastalarında SPA ile koroner arter kalsifikasyonu (KAK) ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve yöntemlerÇalışmaya KAK olan 128 ve KAK olmayan 156 olmak üzere toplam 284 KAH olgusu dahil edildi. KAK varlığı koroner anjiyografide kontrast ajan uygulanması öncesi elde edilen imajlar değerlendirilerek belirlendi. SPA spektrofotometrik olarak açlık kan örneğinden ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ObjectiveProlidase is a cytosolic exopeptidase that plays major role in collagen turnover. Previous studies revealed the association of serum prolidase activity and coronary artery disease (CAD). Previous reports also indicated that the presence of coronary artery calcification (CAC) was associated with the presence, mortality and morbidity of the cardiovascular diseases. Consequently we aimed to evaluate the relationship between the CAC and serum prolidase activity in patients with CAD.Materials and MethodsCAC presence was visually established by examining coronary angiography images before coronary artery was dyed with contrast agent. 128 CAD patients with CAC and 156 CAD patients without CAC were enrolled. Fasting blood samples were used for spectrofotometric assessment of prolidase activity. Independent samples t-test, chi-square test and binary logistic regression analysis were used for statistical analysis.ResultsAge (62.7±9.6 vs. 60.1±10.2years, respectively; p=0.030), frequency of diabetes mellitus (42.2% vs. 27.6%, respectively; p=0.01) and serum prolidase activity (701.7±17.3 vs.