Kontrollü hipotansiyon uygulanan hastalarda propofol ve sevofluran anestezilerinin oluşturduğu vazodilatasyonun akustik rinometri yardımıyla karşılaştırılması
Acoustic rhinometry (AR) is a reliable test used in the ear nose throat practice to determine the nasal mucosal changes.
  1. Tez No: 247952
  2. Yazar: SALİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Akustik rinometri (AR) nazal mukoza değişikliklerini tespit etmek için kulak burun boğaz pratiğinde kullanılan güvenilir bir testtir. Çeşitli nedenlerle hipotansiyon oluşturulmak istenen hastalarda, anestezik ajanlarla kontrollü hipotansiyon oluşturulurken meydana gelen vazodilatasyon objektif bir yöntem olan AR yardımıyla ölçülebilir.Bu çalışmanın amacı; kontrollü hipotansiyon sağlamak amacıyla da kullanılan iki farklı anestezik ajanın burun mukozasında yaptığı vazodilatasyonu AR yardımıyla karşılaştırmaktır.Hastalar ve Yöntemler: Baş-Boyun cerrahisi geçirecek ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II 18-65 yaş grubundan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar grup P (n=25) proprofol grubu, grup S (n=25) sevofluran grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba anestezi indüksiyonundan önce 1 µg/kg fentanil bolus olarak uygulandı. Anestezi indüksiyonunda grup P hastalara 2 mg/kg dozunda propofol uygulandı. Grup S'deki hastalara ise %6-8 minimal alveolar concentration (MAC) konsantrasyonlarında sevofluran indüksiyonu uygulandı. Kas gevşemesi 0.5 mg/kg rokuronyum verilerek sağlandı. Entübasyonu takiben anestezi idamesinde her iki gruba da %50 O2 + %50 hava karışımı ve 0.025 µg/kg/dk remifentanil sürekli infüzyonları ile birlikte, grup P'de 4 mg/kg/saat dozunda propofol infüzyonuyla grup S'de ise %2 sevofluran konsantrasyon seviyeleriyle devam edildi. İntraoperatif ortalama arteryel basınç, her iki grupta başlangıç değerinin %20-25 altında olacak şekilde ilaç dozları ayarlandı. Çalışmaya alınan hastalar operasyondan önceki gece operasyon odasına alınarak sırtüstü pozisyonda 30 dakikalık ortama alışma döneminden sonra gürültüsüz ortamda her iki burun deliğinden ayrı ayrı ilk AR ölçümleri yapıldı. Operasyonun 30. dakikasında aynı pozisyonda ve gürültüsüz ortamda AR ölçümleri tekrarlandı.Bulgular: Operasyon öncesi ve operasyon sonrası yatarak yapılan akustik rinometri ölçümlerinde her iki grupta ortalama burun ön minimum kesit alanı (MCA) ölçümleri yönünden anlamlı değişim olduğu bulundu.Sevofluran-remifentanil uygulanılan grupta operasyon öncesi yatarak 30. dakikada yapılan AR ölçümünde; ortalama ön MCA (MCA I) 0.45 cm², ortalama arka MCA (MCA II) 0.42 cm² iken, operasyonun 30. dakikasında aynı pozisyonda ölçülen ortalama MCA I 0.30 cm², ortalama MCA II 0.25 cm² bulundu.Propofol-remifentanil uygulanan ikinci grupta ise operasyon öncesi yatarak 30. dakikada yapılan AR ölçümünde; ortalama MCA I 0.48 cm², ortalama MCA II 0.51 cm² iken, operasyonun 30. dakikasında aynı pozisyonda ölçülen ortalama MCA I 0.43 cm², ortalama MCA II 0.40 cm² olarak bulundu.Sonuç: Propofol ve sevofluran kullanılarak oluşturulan benzer cerrahi şartlarda sevofluranın propofole göre daha fazla vazodilatasyona neden olduğu, bu sebeble daha fazla kanamaya neden olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Acoustic rhinometry (AR) is a reliable test used in the ear nose throat practice to determine the nasal mucosal changes. Vasodilation occuring while making controlled hypotension with anesthesic agents in patient, necessary to perform hypotension due to several reasons can be measured with the aid of an objektive method called AR. The changes that are formed by applying these agents to the nasal mucosa can be recorded and the vasodilatation these anesthesia agents induce can be demonstrated with numeric values and be compared statistically.The aim of this study; is to compare the vasodilatation induced by two separate anesthesia medications that are used to form controlled hypotension with the help of AR.Patients and Methods: 50 patients between ages 18-65 in the ASA (American Society of Anesthesiologist) groups I-II that were to undergo head-neck surgery were included in the study. The patients were split into two groups; group P (n=25) propofol group, group S (n=25) sevofluran group. Both groups were applied 1 µg/kg fentanyl bolus preceding anesthesia induction. The P group patients were given 2 µg/kg propofol for induction. The group S patients were given sevofluran induction with 6-8% minimal alveolar concentration (MAC). Muscle relaxation was provided with 0.5 mg/kg rocuronyum. Following intubation both groups were given 50% O2 + 50% air and 0.025 µg/kg/min continuous remifentanyl infusions for the maintenance of anesthesia, group P was continued with 4 mg/kg/hour propofol induction and group S with %2 sevofluran concentrations. The medication was adapted in both groups insuring the intraoperative mean arterial pressure was 20-25% beneath the initial value. The patients that were included in the study were taken into the operating room the night before the procedure, after 30 minutes of adapting to the surroundings in a sound free environment the initial AR measurements were performed from both nostrils separately. On the 30th minute of the operation the AR measurements were repeated in the same position in the same noise free environment.Findings: In the AR measurements performed lying on the operating table before and after the operation a significant change was detected in the measurements of the mean nose anterior minimum slice area (MCA).According to the AR measurement performed at the 30th minute before the procedure in the sevofluran-remiphentanyl group; the mean anterior MCA (MCA I) was 0.45 cm², while the mean posterior MCA (MCA II) was 0.42 cm², in the same position at the 30th minute of the procedure the MCA I was found to be 0.30 cm², while the MCA II was 0.25 cm².Whereas in our propofol-remiphentanyl applied second group the AR measurement performed at the 30th minute before the procedure the mean MCA I was 0.48 cm², while the mean MCA II was 0.51 cm², in the same position at the 30th minute of the procedure the MCA I was found to be 0.43 cm², while the mean MCA II was 0.40 cm².Result: In similar surgical conditions in which propofol and sevofluran were used we concluded that sevofluran induces more vasodilatation than propofol thus causes more bleeding.