Karpal tünel sendromunda konvansiyonel tedavi ve konvansiyonel tedavi ile birlikte el bileği aksiyel traksiyon uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of conventional physical treatment methods and application of intermittent axial wrist traction together with conventional physical treatment methods in carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 247970
  2. Yazar: SEVİL KILIÇ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT NACİTARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) en sık görülen tuzak nöropatisidir. Bu çalışma idiyopatik KTS'lu hastalarda, konvansiyonel fizik tedavi yöntemleri ile bu tedavi yöntemlerine ek olarak aralıklı el bileği aksiyel traksiyonu tedavi yönteminin klinik ve elektrofizyolojik olarak etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya klinik ve elektrofizyolojik olarak idiyopatik KTS tanısı konulan, yaşları 31-66 arasında değişen toplam 40 hasta (38'i bayan, 2'si erkek 59 el) alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup-I (n:20, 29 el)'deki hastalar 15 seans boyunca 20 dk. parafin, el bileğinde transvers karpal ligament üzerine 1 watt/cm2 dozunda 6 dakika süresince ultrason ve 15 dakika TENS tedavi programına alındı. Grup-II (n:20, 30 el)'deki hastalara Grup-I'deki tedaviye ilaveten el bileğine 5 saniye çekme ve 5 saniye dinlenme periyodları şeklinde 5 dk. süresince aralıklı traksiyon uygulandı. Her iki gruba gece kullanmak üzere statik el bileği splinti ile tendon kaydırma egzersizleri önerildi.Hastalar tedavinin başlangıcında, bitiminde ve üç ay sonraki kontrolde Görsel Ağrı Skalası (VAS) ve Boston Karpal Tünel Sorgulama Anketi (BKTSA) ile, tedavinin başlangıcında ve kontrolde elektrofizyolojik parametreler ile değerlendirildiler.Her iki grupta VAS, BKTSA, elektrofizyolojik olarak Bilek-D2 duyusal latans, hız ve amplitüd, Avuç içi-D2 duyusal amplitüd ve hız, Distal/proksimal hız indeksi parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler saptandı.Sonuç olarak; her iki grup karşılaştırıldığında, traksiyon uygulanan gruptaki median motor distal latans, bilek-D2 duyusal latans, hız ve amplitüd, bilek-avuç içi duyusal amplitüd ve hız parametrelerindeki düzelmeler daha anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common nerve entrapment neuropathy. The aim of this study is; to compare the clinical and electrophysiologic efficacy of conventional physical treatment methods with application of intermittent axial wrist traction together with conventional physical treatment methods.Clinical and electrophysiologic diagnosis proven idiopathic CTS; age 31-66 total 40 patients (38 women, 2 men, 59 hands) were studied. Patients randomly dividied into two groups. Group-I (n:20, 29 hands) patients received 20 minutes paraffin bath and 15 minutes TENS. Also 6 minutes 1 watt/cm2 US on transverse carpal ligament to proximal and distal site at wrist with circular motions was applied to Group-I patients. In Group-II (n:20 , 30 hands) patients received conventionel physical treatment methods as Group-II also intermittent carpal traction at 5 seconds traction and 5 seconds rest periods for 5 minutes was applied to Group-II. Both of 2 groups received 15 treatment sessions. In addititon to this both groups used static hand wrist splint, keeping wrist at neutral positon, during night. Furthermore tendon gliding exercises advised to patients.Patients were assesed by Visual Analog Scala (VAS) for pain, Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ) and with electrophysiologic parameters initally, at the end of treatment and after three months.In both groups improvements in; VAS, BCTQ, wrist-D2 sensory latency, velocity and amplitude, palmar-D2 sensory amplitude and velocity, distal/ proximal velocity index like electrophysiologic parameters were found statistically significant.Finally; when both groups compared median motor distal latancy, wrist-D2 sensory latency, velocity and amplitude, palmar-D2 sensory amplitude and velocity parameters showed more significant improvements in traction applicated group.