Van il merkezinde 0-5 yaş grubu çocukların antropometrik ölçümleri ve persentil değerleri
The anthopometrıc measurements and percentıle curves of chıldren aged 0-5 years ın center Van cıty
  1. Tez No: 247996
  2. Yazar: ERTAN SAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenmenin belirlenmesinde ve büyümenin izlenmesinde antropometrik ölçümler kullanılarak çeşitli hastalıkların erken dönemde tanımlanması ve önlenmesi mümkündür. Amacımız, ilimizdeki çocuklarının büyümelerinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek referans değerlerini saptamak, bu verileri Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çocuklarının güncel değerleri ve ülkemizdeki yerel değerler ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya sosyoekonomik düzeyleri farklı, yaşları 0?5 yaş arasında değişen, 615 erkek ve 586 kız çocuğu alındı. Çocukların ağırlık, boy, baş çevresi, karın çevresi, kalça çevresi, üst orta kol çevresi ve alt segment uzunluğu ölçümleri alındı. Ölçümler antropometri kurallarına uygun olarak yapıldı. Ağırlık ölçümü için baskül, boy ölçümü için boy ölçer, diğer ölçümler için esnek olmayan mezura kullanıldı. Tüm ölçümler eğitimli aynı kişi tarafından yapıldı. Verilerin incelenmesinde ve persentil eğrilerin hazırlanmasında LMS yöntemi kullanıldı. Çalışmamız antropometrik ölçümler arasında anlamlı istatistiksel ilişki olduğunu gösterdi. Erkek çocukların, vücut ağırlığı, baş çevresi ve göğüs çevresi ölçümleri kızlardan anlamlı olarak yüksekti. Yüksek gelir grubundaki çocukların antropometrik ölçümleri, düşük gelir grubuna göre daha yüksekti. Multivitamin, D vitamini ve demir kullanan çocukların antropometrik ölçümleri, kullanmayanlardan anlamlı derecede yüksekti. Anne sütüyle birlikte formül süt alanların, üst orta kol çevresi dışındaki antropometrik parametrelerinin, sadece anne sütü ile beslenenlere göre yüksekti. Annenin eğitim düzeyi ile antropometrik parametreler arasındaki anlamlı fark yoktu. Kardeş sayısı ile antropometrik ölçümler arasında ilişki yoktu. Sonuçlar çocuklarımızın antropometrik ölçümleriyle gerek İstanbul çocuklarıyla gerekse ABD çocuklarının değerleri ile benzer olduğunu gösterdi. Diğer taraftan çocuklarımızın antropometrik ölçümlerinin diğer yerel değerlere göre daha yüksek olduğu görüldü. Görece yüksek boy uzunluğu değerleri genetik bir özellik olarak yorumlandı. Sonuç olarak bulgularımızın, Van ilinde okul öncesi çocuklarımızın büyüme, gelişme ve beslenmelerinin değerlendirilmesinde bir temel değer niteliğini oluşturduğu, büyüme ve gelişim takibinde referans bir çalışma olarak kullanılabileceği ve ülke standardı oluşturulmamış parametreler içinde yapılacak olan çalışmalara destek sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Antropometric measurement which are used to growth monitorization and determination of insufficient and unbalanced nutrition In children make enable to prevention and early identification of a variety diseases. Our goal is to detemine child's growth reference value in our province and to compare these values with current values of the United States of America and local values of our country. A totally 615 boys and 586 girls with having different socioeconomic levels and with the age of 0-5 years were included the study. In all children, weight, height, head circumference, abdominel circumference, hip circumference, mid arm circumference and lower segment length were taken. Measurements were performed according to the rules of anthropometry. Weighbridge for measuring weight, height gauge for measuring body height, and inelastic tape dispensers for other measurements were used. All measurements were performed by the same pediatrician. LMS method was used for examining the data and the preparation of percentile curves. The body weight, head circumference and chest circumference measurements of boys was significantly higher than that in girls. Anthropometric measurements of children in high-income groups were higher than that in low-income group. Anthropometric measurements of children who were given multivitamins, vitamin D and iron were significantly higher than those of children who were not given. All of the anthropometric parameters except upper mid-arm circumference were found to be higher in children who fed with breast milk and formula milk than children who only fed with breast milk. The relation with mother?s education level and antropomethric parameters was insignificant. There was not any significantly relation between numbers of siblings and antropometric measurements. Our results showed that the anthropometric measurements of our children were similar with those of Istanbul as well as those of the United States. On the other hand, our children's anthropometric measurements was found to be higher than other local values. Relatively high values of height has been interpreted as a genetic feature. As a result, our findings are carrying a basic value for the evaluation of pre-school children?s growth and development in the province of Van and it can be used as a reference study for these parameters evaluation; we also think that our study will provide support to the determination of some antropometric parameters that have not been standardized for our country.