Direnç egzersizinin TLR ekspresyonu, IL?8, IL?6, TNF? ve kortizol hormonu üzerine akut etkileri
  1. Tez No: 248046
  2. Yazar: YILMAZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı direnç egzersizinin TLR ekspresyonu, IL?8, IL?6, TNF?,Hct ve kortizol hormonu üzerine akut etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Celal BayarÜniversitesinde öğrenim gören 14 sedanter erkek ve üniversite futbol takımının 13erkek öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar 18?24 yaş arası sağlıklı, kardiyovaskülerhastalıkları bulunmayan, normal iskelet kas fonksiyonuna sahip bireyler arasındanseçilmiştir. Katılımcılar üzerinde 10 istasyonda 50?60 dk'lık egzersiz programınıuygulanmıştır. Bu istasyonlar; seated leg press, knee ekstansiyon, knee fleksiyon, chestpress, chest flys, lat pull down, shoulder press, triceps ekstansiyon, biceps curl ve situpsdan oluşmaktadır. Sabah kan alımı ve antropometrik ölçümler sonrasında 1TM(tekrar maksimum)'un % 70?80 şiddetde, 10 istasyonda, piramidal antrenman sistemineuygun olarak bir egzersiz protokolü uygulanmıştır. Egzersiz sonrasında ve egzersizinbitiminden iki saat sonra iki kan örneği daha alınmıştır.İstatistiksel analizler sonrasında gruplar arasında anlamlı hiçbir farkbulunmamasına rağmen, egzersiz öncesi sonrası ve 2 saat sonra alınan kannumunelerinde anlamlı değişiklikler ortaya çıkmıştır. Çalışmada elde edilen en önemlibulgu egzersizden 2 saat sonra elde edilen IL_8 değerinin egzersizin hemen sonrasındaelde edilen IL_8 değerden istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek çıkmasıdır.Ancak yapılan antrenmanın IL_6 ve TNF? üzerine istatistiksel olarak anlamlı bir etkisiolmamıştır. Sonuç olarak bir saat süreyle yapılan direnç antrenmanı immün sistemüzerine ağır bir etki yaratmamış fakat stres yanıtında önemli rol oynayan kandakikortizol konsantrasyonunu azaltırken IL_8 konsantrasyonunu yükseltmiştir. Daha azstres yanıtına neden olan bu tip orta şiddetteki direnç egzersizleri insan sağlığını korumaaçısından tavsiye edilebilir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effects of resistance training on TLRexpression, IL-6, IL-8, TNF? and blood cortisol level. Thirteen players from CelalBayar University football team and 14 sedentary male students were used as subjects.The subjects, whose average age was 18-24 years old, were healthy and free of anycardiovascular diseases. Following the anthropometrics measurements and blooddrawing, each subjects participated the training programme in which intensityprescribed individually in 10 different exercises; seated leg pres, knee extension, kneeflexion, chest press, chest flys, lat pull down, shoulder pres, triceps extension, bicepscurl and sit-ups. Three sets of intensity of the each exercise arranged according topyramidal system at 70-80% of the each participants. The volume of resistance trainingwas 50-60 min. Two blood drawing has been done right after training and 2 hours later.As a result of the statistical analysis, IL-8 score of the subjects that wasmeasured 2 hours after training was statistically higher than IL-8 scores right aftertraining. On the other hand, there wasn?t any statistical difference found in IL-6 andTNF? scores of the participants. Also, no statistical significance was found in any of thevariables between football players and sedentary population. As a conclusion, 60 minresistance training did not suppress immune system drastically, but it caused decrease inblood cortisol level and increase in IL-8 level. Resistance training at sub-maximalintensity could be advisable for the preventive training.