Kan akışı kısıtlamalı direnç egzersizinin kol kaslarının kuvvetine ve pençe kuvvetine etkisi
The effect of resistance exercise with blood flow restriction on arm muscles strength and handgrip strength
  1. Tez No: 851657
  2. Yazar: HÜSNÜ KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı düşük şiddetli kan akışı kısıtlamalı direnç egzersizi ile yüksek şiddetli kısıtlamasız direnç egzersizinin kol kaslarının kuvvetine ve pençe kuvvetine etkisini karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini oluşturan düzenli direnç egzersizi yapan 22 sağlıklı birey; düşük şiddetli kan akışı kısıtlamalı direnç antrenmanı grubu ve yüksek şiddetli direnç antrenmanı grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Kan akışı kısıtlamalı direnç antrenman grubu; hareketleri 1 tekrar maksimum kuvvetinin %30'u ile, 30-15-15-15 tekrar ve 4 set olmak üzere 30-45-180 sn. dinlenme vererek uygulamıştır. Eklem kısıtlama basıncı %30-%50 AOP arasında uygulanmıştır. Yüksek şiddetli direnç antrenmanı grubu ise 1 tekrar maksimum kuvvetinin %70'i ile 3 set 10-12 tekrar ve 60-90-180 sn. dinlenme ile hareketleri uygulamıştır. İzokinetik kas kuvvet parametreleri, deri kıvrımı, 1 tekrar maksimum kuvveti, pençe kuvveti, üst kol çevre ölçümleri 7 hafta ve haftada 2 gün uygulanan antrenman protokolü öncesinde ve sonrasında ölçülmüştür. Sonuç olarak; bazı izokinetik kas kuvvet parametreleri ve 1 tekrar maksimum kuvvetleri bakımından ön test-son test arasında benzer gelişim görülmüştür (p,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of low-intensity blood flow-restricted resistance training and high-intensity unrestricted resistance training on arm muscle strength and handgrip strength. The sample of the study consisted of 22 healthy exercisers who were divided into two groups as low-intensity blood flow-restricted resistance training group and high-intensity resistance training group. The blood flow restricted resistance training group performed the movements with 30% of the maximum strength for 1 repetition, 30-15-15-15 repetitions, and 4 sets, with 30-45-180 s rest. Joint restriction pressure was applied between 30%-50% AOP. The high-intensity resistance training group performed 3 sets of 10-12 repetitions with 70% of the maximum strength of 1 repetition and 60-90-180 sec. rest. Isokinetic muscle strength parameters, skinfold, 1 repetition maximum strength, handgrip strength, and upper arm circumference sizes were measured before and after the training protocol applied for 7 weeks and 2 days in a week. As a result; similar improvement was observed between the pre-test and post-test in terms of some isokinetic muscle strength parameters and 1 repetition maximum strength (p,05).