Pandemik influenza (H1N1) tanısı ile yatan çocuk hastaların klinik seyri
Clinical characteristics of children hospitalised with pandemic H1N1 influenza in children
  1. Tez No: 248081
  2. Yazar: MUSTAFA KÜRŞAD ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnfeksiyon Hast. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş: Türkiye'de pandemik influenza virüs infeksiyonu sistematik olarak tam çalışılmamıştır. Bu çalışmanın amacı çocuklarda bu yeni infeksiyonun klinik karakteristikleri, morbidite ve mortalitesini araştırmaktır.Hastalar ve metod: Bu çalışma pandeminin başlangıcında Kayseri'de 1 Ekim 2009 ve 31 Ocak 2010 tarihleri arasında prospektif olarak yapıldı. Tüm influenza benzeri hastalar Sağlık Bakanlığımız Klinik Vaka Yönetimi kriterlerine göre değerlendirilip izole edildiler. RT-PCR yöntemiyle burun-boğaz sürüntüleri alındı. Hemoglobin, total lokösitler, trombositler ve akciğer grafileri tüm hastalardan elde edildi. Testi pozitif olanlara Oseltamivir tedavisi 5 gün verildi.Bulgular: Kırkiki hastada klinik kriterlerle tanı kondu. Yirmi yedi hastada pandemik influenza testi pozitif, 15 hastada ise test negatifti. Kanıtlanmış pandemik influenza olan 27 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 15'i kız, 12'si erkekti. Ortalama yaş 8.7 yıl idi. Pandeminin en sık görüldüğü ay Kasım ayı idi. Yirmi hastada (%74) eşlik eden bir alt hastalık vardı ve en sık görülen alt hastalık nörolojik hastalıklardı. En sık başvuru şikâyeti öksürük ve ateş, en sık belirlenen fizik muayene bulguları ise boğaz kızarıklığı ve solunum sesi anormallikleri idi. Dört hasta akut solunum yetmezliği nedeniyle mekanik ventilatöre bağlandı ve bunlardan üçü öldü.Sonuç: Türk çocuklarında pandemik influenzanın kliniği mevsimsel influenza benzeri belirtiler şeklinde ortaya çıkmıştır. Eşlik eden bir alt hastalık olması pandemik influenza klinik seyrinin daha ağır seyretmesine sebep olabilir. Daha başka bölgelerden, daha geniş klinik araştırmaların sonuçları elde edildiğinde, bu hastalığın karekteristikleri daha iyi şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Novel influenza A (H1N1) virus infection has not been systematically studied in Turkey. We aimed to study the clinical characteristics, morbidity and mortality pattern in children with pandemic influenza infection.METHODS: This prospective study was conducted during the 'containment phase' of the pandemic in Kayseri from October 2009 to January 31 2010. All children suspected of being infected by novel influenza A (H1N1) virus were admitted to the isolation wards and clinically evaluated according to modified WHO guidelines and the guideline of Ministry of Health of Turkey. Nasal and throat swabs were collected immediately for real-time reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR). Haemoglobin, total leucocyte and platelet counts and chest radiography were undertaken in all patients. Those who tested positive for infection were treated with oseltamivir for 5 days in isolation wards.RESULTS: Forthytwo children fulfilled the inclusion criteria. Twenty-seven tested positive for. novel influenza A (H1N1) virus by RT-PCR and 15 tested negative. Twenty-seven patients (15 girls, 12 boys) was included in this study and mean age was 8.7 years.The most of patients was admitted on November. Twenty patients (70%) had an underlying chronic disease and neurological diseases was the most frequent seen diease. The most common symptoms at presentation were cough and fever, and the most important findings were pharengeal hyperemia and chest oscultation abnormalities. All improved and were discharged but three of the 4 cases had acute respiratoty insuffucency, and the disease in 3 of them was fatal and needed intensive care.CONCLUSION: Novel influenza A (H1N1) infection in Turkish children had features similar to those of seasonal influenza. The presence of underlying chronic disease may cause poor clinical course. More data from different regions and large samples are needed to illuminate the characteristics of children with novel influenza A (H1N1) virus infection