Pulmoner hipertansiyonu olan çocuklarda serum homosistein, asimetrik dimetilarjinin ve nitrik oksit düzeyleri
Serum homocysteine, asymmetrical dimethylarginine and nitric oxide levels in children with pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 248082
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, PAH'nu olan ve olmayan hasta grupları ile sağlıklı kontrol grubunda Homosistein, ADMA ve NO düzeyleri çalışılarak, bu belirteçlerin ekokardiyografi ve kateter anjiografi bulgularıyla olan ilişkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya, PAH tanısı alan 30, soldan sağa şantı olup PAH gelişmemiş 20 DKH ile 20 sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 70 olgu dahil edilmiştir. Olguların detaylı öykü ve fizik incelemeleri, antropometrik ölçümleri, tele, EKG, EKO, kateter anjio ve tam kan bulguları daha önceden hazırlanmış olan formlara kaydedilmiştir. Tüm olgulardan alınan kan örneklerinde Homosistein, ADMA ve NO düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışılmıştır.PAH olgularının 15'i (%50) kız, 15'i (%50) erkek olup yaşları 12 ay ile 26 yıl arasında, DKH olgularının 12'si (%60) kız, 8'i (%40) erkek olup yaşları 2 ay ile 16 yıl arasında değişmekteydi. PAH olgularının homosistein düzeylerinin, DKH ve sağlıklı kontrol olgularından yüksek olduğu (p0,05). PAH grubundaki olguların siyanotik ve asiyanotik şeklinde ayrılan alt gruplarının karşılaştırmasında ise Homosistein düzeylerinin siyanotik olgularda anlamlı biçimde yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the reproducubility of Homocysteine, ADMA and NO levels as biomarkers and the correlation of echocardiographic and catheter angiographic findings in patients with PAH.A total of 70 individuals composed of 30 patients with PAH, 20 patients having left to right shunt without PAH and 20 healhty controls have been included in the study. Detailed history, physical examination findings, anthropometric values, telecardiography, ECG, ECHO, catheter angiography and CBC values were recorded on previously designed patient forms. Homocysteine, ADMA and NO levels in blood samples were measured by ELISA method.Fifteen patients (50%) with PAH were female and 15 (50%) were male with an age range of 12 months to 26 years whereas 12 (60%) of the patients having congenital heart diseases (CHD) were female and the rest 8 patients (40%) were male and their ages ranged between 2 months to 16 years.